Türkiye'de Faaliyet Gösteren En Güçlü 4 Yabancı Şirket

Türkiye’de faaliyet gösteren yatırımcılar arasında yer alan en güçlü 4 yabancı şirket hakkında geniş kapsamlı bir araştırma ile sektör analizi yapmak, koşulları anlamak açısından önemlidir. Yatırım yapmadan önce Türkiye'nin ekonomik koşullarını araştırmak, yabancı ve yerli yatırımcılar için hayati önem taşımaktadır. Finansal ve ticari küreselleşme ile beraber dengeler sürekli değişmekte ve yabancı sermayelerin serbestçe dolaşımı sağlanarak uluslararası ekonomi ile beraber siyasi ve iktisadi politikalar da yön değiştirmektedir.

Türkiye’de yabancı yatırımcıların sayısı yetersiz bulunsa bile gayrimenkule yatırım, otomotiv, petrol dağıtımı veya reklamcılığa kadar birçok sektörde kapladıkları alan oldukça büyüktür. Aslında yabancı yatırımcıların dünya genelinde güçlerini etkin olarak kullanmalarına bağlı olarak ülkelerin ekonomik kalkınmalarına katkısı büyük çapta artış göstermektedir.


Kelebek Etkisi | Türkiye'de En Güçlü 4 Yabancı Şirket


Konservatif politikalarını bir kenara bırakan ve liberal politikalar izleyen ekonomilerin bugün ekonomik gelişmelerini hızla tamamladığını ve gelişmekte olan veya gelişen ülkeler kategorisinde yer aldığını somut bir şekilde görmekteyiz. Sonuç olarak yerli yatırımcıların sektörlere olan ilgisinin yanı sıra yabancı yatırımcıların sermaye yatırımları, Türk ekonomisinde kelebek etkisi yaratarak pozitif bir yönde ilerleme göstererek küresel bir aktör ve güç konumuna taşımıştır.

Türkiye’de uzun yıllardır hakimiyetini sürdüren yabancı şirketler arasından en güçlü olan 4 tanesi ile faaliyet sürdürdükleri alanları gösteren verileri sizler için derledik. Bu şirketlerin çok uzun süredir ülkeyi tanıması ve taleplere doğru cevap vermesi karşılığında değer kazanması ile geniş çapta tüketici kitlesine sahip olduğu aşikardır. Türkiye'de uzun yıllardır en güçlü oldukları alanda gelişimlerini ve yatırımlarını devam ettiren 4 yabancı şirket dışında kalan birçok değerli yatırımcıyı diğer yazılarımızda ele alacağız. 


Mercedes-Benz Türkiye


Türkiye’de iş gücü ve istihdama katkısının yanı sıra ülkede faaliyet gösteren en güçlü 4 yabancı şirket arasında uzun yıllardır faaliyetlerini sürdüren Mercedes Benz, finansal gelişmeye büyük katkısı olan bir şirkettir. Yabancı sermaye akışı ve serbestçe dolaşımı ile ekonomi alanında küreselleşme yaşanmakta olup en güçlü sermaye sahipleri tarafından sağlanan istihdam, ülke ekonomisinde yaşanan büyümeyi sürdürülebilir kılmaktadır.

Almanya menşeli Mercedes-Benz’in Türkiye’deki geçmişini inceleyecek olursak 1967 yılında Otomarsan unvanını kullanarak İstanbul’da kurulmuştur. 1990 yılında ise hızla gelişimi ve dünya çapında ihracat gerçekleştirdiği ülkeler ile Türkiye’de gördüğü saygı ve tanınma sonucunda Mercedes-Benz Türk A.Ş. olarak ticari unvanını değiştirmiştir.

Türkiye’de bulunan en büyük ve en güçlü yabancı sermaye yatırımcılarından biri olan Mercedes-Benz, 7.000’den fazla çalışan hacmi ile Türkiye’de istihdamı artırmaktadır. Aynı zamanda şirket içerisinde bulunan sosyal alan ve sunmuş oldukları eğitim paketleri ile çalışanlarına gelişim yolu açmaktadır. Ülkede var olan gelişime giden yolun ise çalışanların işini sevgiyle ve şevk ile yaptıkları olduğu düşünülecek olur ise, Mercedes-Benz’in Türkiye’de iş alanında izlemiş olduğu stratejiler sayesinde iş gücüne olan katkısının dışında her an gelişen bireylerin sayısı artmaktadır. Gelişen ekonominin sürekli verilen eğitimler ile olacağını göz ardı etmeyen Mercedes-Benz, Türk pazarında önemli bir hacme sahiptir. Türkiye'de en güçlü yabancı şirket kategorisinde gösterdiğimiz 4 kurumun arasında geniş iş gücü hacmine sahiptir. 


BSH Türkiye: Aradığınız Konforu Evinize Getiriyor


Avrupa'nın en büyük ev aleti üreticileri arasında olan BSH, Türkiye’de en güçlü 4 yabancı şirket kategorisinde yer almaktadır. Türkiye’de ve dünya çapında sektörün en öncül kuruluşlarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Genel merkezi Almanya’da bulunan BSH, 48 ülkede bulunan teknolojik ürünlerini toplamda 80 şirket aracılığı ile gerçekleştirmektedir. 42 fabrikası bulunan BSH markasının en büyük hacme sahip olan fabrikası Türkiye’de bulunmaktadır.

Ülkemizde ürün geliştirme, üretme ve ardından ihracatını gerçekleştiren BSH Türkiye, Türkiye’de ve dünyada enerji verimliliği sağlayan ürünleri ile Pazar lideridir. Türkiye’de Ar-Ge için ayrılan hizmet potansiyelinin giderek artmaktadır. İlk Ar-Ge Merkezi sertifikasına sahip olan BSH Türkiye, ülkemizde teknoloji alanında yaptığı araştırmalar ve üretimlerle, Türkiye’de sektörün yoluna ışık tutmaktadır. Türkiye'nin en büyük beyaz eşya şirketi olma özelliği taşıyan yabancı şirketi olan BSH Grubu, Bosch, Siemens, Profilo ve Gaggenau markalarını Türkiye’de geliştirmeye devam etmektedir. BSH Türkiye, ürettiği ürünlerinin dünya pazarında bulunan 86 ülke ve 7 üretim tesisi için kontrol mekanizmasının yetkisini Türkiye’ye vermiştir.


JTI: Dünyaca Ünlü Markalar için Türk Tütünü


Türkiye’de En Başarılı 100 Şirket sıralamasında yerini alan Japan Tabacco’nun uluslararası tütün bölümü olan JTI, Türk ekonomisine katkıları ve temsili sebebi ile ülkede faaliyet gösteren en güçlü 4 yabancı şirket arasında gösterilebilir.

Merkezi Cenevre olan JTI şirketi Türkiye’de tütün ihraç eden ilk özel şirket olma statüsü taşımaktadır. Bu özelliğinin yanı sıra Türkiye’de hem iç hem dış pazarda gücü ve pastadaki payı kayda değerdir. Çalışanlarına gösterdiği ilgi ve becerilerini artırmaya odaklı çalışma prensipleri, ekonomiye sağladığı gelişimin yanı sıra iş gücüne kattığı değerdir. Türkiye'nin En İyi İşverenleri ödülü ve birçok ödüle sahip olan JTI Türkiye, Türkiye'nin lider tütün firmalarından biri olarak bilinmektedir.

İzmir’in Torbalı ilçesinde bulunan fabrikasında 12 dünyaca ünlü markaya Türk tütünü kullanarak, yüzyıllardır Türk kültürünü temsil eden ögelerden biri olan tütün için saygınlık sağlamıştır. Dünya da ilk sigaraların Türkiye’de yapıldığı bilinmektedir. JTI 1990 yılında Türkiye’de kurmuş olduğu fabrikası ile beraber bu durumu en üst seviyelere taşımıştır. Türkiye’de gayrimenkulden otomotive birçok alanda yatırımcı olmayı planlayan yerli veya yabancı yatırımcıların, dünya ekonomisinde ihracat hacimlerini dikkatle incelemesi büyük önem taşımaktadır.

JTI Türkiye, Türk ekonomisine katmış olduğu değerler ile iç ve dış pazarda yer edinmeye ilk olarak Orta Doğu ve Rusya ile başlamıştır. İlerleyişini ABD ve Avrupa ülkeleri ile devam ettiren JTI Türkiye, 5 kıt'ada 37 ülkeye ihracat yapmaya devam etmektedir.


ISS Türkiye: Tesis Yönetim Hizmetleri


Dünyada tesis hizmeti sağlayan kuruluşların başında gelen ISS, 1901 yılında Danimarka’da kurulmuştur. Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren 4 en güçlü yabancı şirket arasında verdiği hizmetler açısından önemli bir yere sahiptir. Sağladığı hizmetler arasında emlak, catering, güvenlik ve tesis yönetimi gibi alanlar bulunmaktadır. 2005 yılında Türkiye’de bulunan iki tesis yönetim şirketini satın alarak pazara girmişlerdir.

Hazır yemek üretiminden haşere kontrolüne, güvenlik hizmetlerinden temizlik için sağladıkları imkanlara kadar bir çok alanda kaliteli hizmetin adresi olmuştur. Dünyada olduğu kadar Türkiye’de faaliyet gösteren en güçlü yabancı yatırımcıların arasında yer alan şirket, 40.000’den fazla çalışanı ile hayatına devam etmektedir.


Türkiye’de Yabancı Yatırımcılar ile Sermaye Hareketliliği


Dünyada var olan tüm ülkelerin ekonomisi için ciddi anlamda büyük etkiler yaratan çok uluslu şirketlerin, Türkiye’de bugüne dek artışı ve sağlanan ticari dengeler ile kalkınmaya destek verilmiştir. İhracat ve ithalat dengelerinde yakalanan istikrarın tüm ülkeler açısından kalkınma aracı olduğu bilinmektedir. Türkiye’de faaliyet gösteren ve ekonomiye katkıları büyük olan en güçlü yatırımcılar arasında anlattığımız 4 yabancı şirket, yabancı yatırımcıların farklı alanlarda da ticaretlerine pozitif yönde değer katmaktadır. Büyüme potansiyelini artıran markalaşma ve dış ticaret hacminin büyüklüğü, Türkiye'nin gelişmekte olan ülke kategorisinden gelişmiş ülke potansiyeline ulaştığının göstergesi sayılmaktadır.

Son olarak Türkiye'nin küreselleşme sürecinde çok uluslu şirketlerin etkisinde kalarak gelişmesi haricinde, Türk şirketlerinin sağlamış olduğu gelişimin her geçen gün büyümesi, gayrimenkule yapılan yatırımın değer kazanması veya otomotiv sektöründe yaşanan gelişmeler gibi birçok alanda gerçekleşen ilerleme somut bir şekil almıştır. Türk şirketleri de yabancı ülkelerde gerçekleştirdiği faaliyetler ile ülke ekonomisini geliştirirken dünyada hem ekonomik hem inovatif gelişmeler sağlama yoluna girmiştir.