Gayrimenkul Ticaretinde Türkiye'nin Tercih Edilmesinin Nedenleri

Dünyanın her köşesinden emlak piyasasına yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, Türkiye’yi özellikle de İstanbul'u cazibe merkezi olarak görmektedir. Tarihi zenginlikleri ve turizm cenneti olarak anılması sebebiyle Türk gayrimenkul sektörü uluslararası nitelikte büyük başarı yakalamıştır. Gayrimenkul ticareti için Türkiye’yi tercih edecek olan yatırımcıların teşvik edici özellikleri ve nedenleri bilmesi, yapılacak olan yatırımın kârını artıracak ve Türk gayrimenkul sektörüne eğilimi artıracaktır.Gayrimenkul ticaretinde en az yerli yatırımcıların sahip olduğu avantajları yabancı yatırımcılara sunan Türkiye'nin, son zamanlarda emlak sektöründe tercih edilmesinin en temel nedenleri arasında değer artışının  olduğunu görmekteyiz. Yatırımcıların gayrimenkul ticareti için Türkiye’yi tercih etmesi halinde sağlayacağı faydayı sizler için 4 madde de derledik…


Likidite Potansiyeli ile Sermaye Kazancınızı Yükseltin!


Gayrimenkul yatırımı, Türkiye’de en başarılı ve güvenli yatırım araçlarından biridir. Emlak yatırımı zararı en düşük seviyede ve en hızlı büyüyen bunların yanı sıra en az riskli yatırım aracıdır. Son yıllarda gayrimenkul ticareti yapacak olanlar yaşamak için değil, sermaye kazancını artırmak amacı ile yatırım yapmaktadır. Türkiye’de devlet teşvikleri ve nüfusun büyümesi ile alıcı pazarı daha da büyümektedir. Hane başına kişi sayısını Avrupa ülkelerine göre yükseltmeyi hedefleyen 2023 vizyon planı doğrultusunda, devlet teşvikleri beraberinde alıcı pazarının büyümekte olduğu gözlemleniyor.


Yabancılar için ise Türkiye’de ev satın almak, düşük maliyet ve ucuz vergiler sebebi ile hızlı ve kolay bir tercihtir. Gayrimenkul ticaretinde Türkiye'nin tercih edilmesinin nedenleri arasında vergi muafiyeti meselesi vardır. Satın alınan evin 5 sene içinde değeri artacak ve sermaye kazancı vergisi muafiyeti sağlanacaktır.


Gayrimenkul Yatırımında Kentsel Dönüşüm Avantajı


Türkiye’de gayrimenkul sektöründe dengeleri değiştiren bir durum söz konusudur. Özellikle ana şehir merkezi eteklerinde hayata geçen yeni markalı konut projelerinin artması, Türkiye’de gayrimenkul ticaretine yapılan yatırımın boyutunu artırmıştır. Yerli ve yabancı yatırımcıların modern mimariye sahip olan bu yeni projelerden ev alarak yapmış oldukları ticaret, ilerleyen süreçte avantaja dönüşecektir. Yaşanan sosyal ve toplumsal dönüşüm ise ülke ekonomisinin pozitif yönde gelişmesini ve yatırımın değer artışını sağlayacaktır. Tüm bunların yanı sıra alışveriş, gece hayatı ve ulaşım yollarının gelişmesiyle de şehir hayatının avantajları üst seviyelere çıkmakta ve gözle görülür bir değer artışı saptanmaktadır.


Gayrimenkul ticaretinde yerli ve yabancı yatırımcıların gözdesi olan Türkiye'nin dönüşüm içinde olması, tercih edilmesinin ya da tercih edilmesi gerektiğinin nedenleri arasında en önemli göstergedir.


Türkiye Gayrimenkul Sektöründe Mega Projeler ile Değer Artışı


Gayrimenkul ticareti için yatırım yapacak olan yerli ve yabancı yatırımcılar için büyük bir cazibe merkezi olan Türkiye’de, mülk değerlerini artıracak mega projeler hızla tamamlanmaktadır. Mega projeler ile birlikte arazi ve konutların değeri artmakta ve ulaşıma yapılan yatırımlar ile beraber gayrimenkule yapılan yatırımlar değer kazanmaktadır. Köprüler ve ulaşım bağlantılarının gelişmesi, gayrimenkul ticaretinde yatırım potansiyeli gören yabancı yatırımcıların dikkatini artırmaktadır. Ulaşım yollarının gelişmesi ve mega projelerin sağladığı bazı avantajlar arasında trafik sıkışıklığının hafiflemesi yer almaktadır. Bu durum, ticaret ve konut için güç merkezi haline gelen Türkiye’yi gayrimenkul ticaretinde gözde hale getirmektedir.


2028 yılında tamamlanması beklenen mega projeler ve bunun dışında inşaat şirketlerinin kent içinde mini şehir yaratacak projelerinin ilerlemesi ile beraber, gayrimenkul ticaretinde Türkiye'nin tercih edilme oranı artmaya devam etmekte ve yatırımcılara kısa sürede büyük avantajlar sağlamaktadır.


Turizm ve İş Merkezleri ile Değerlenen Küresel Güç Merkezi


Türkiye tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile çok değerli bir turizm merkezi olarak anılmaktadır. Kitlesel pazarlama yolları ile turizm gelişmekte olup bunların dışında ekonomi de hızla gelişmektedir. Bunun yanı sıra iş, finans ve ekonomi için küresel bir güç merkezi olan Türkiye'nin gayrimenkul ticareti için tercih edilmesi de gücünü artırmakta olup, yatırım için cazibe yaratmaktadır. Devletin sağlamış olduğu destek, hem Türk vatandaşlarına hem de yabancı kişilere avantaj sağlamaktadır. Son olarak, dünyanın gözde finans merkezi olan Wall Street’e eşdeğer olmasını sağlayacak olan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesi gayrimenkul ticaretinde Türkiye'nin tercih edilmesinin başlıca nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.


Türkiye'nin, özellikle İstanbul’da gayrimenkul ticaretinde ön plana çıkmasını sağlayacak olan mega projelerin inşası ve turizm cenneti olmasını sağlayan tarihi değeri ve doğal güzellikleri ile yabancı yatırımcılar için küresel bir güç olma özelliği her geçen gün artmaktadır.


BİZE YAZIN

MESSENGER

HEMEN ARA

WHATSAPP

İLETİŞİME
GEÇİN
PROJESKOP

Bilgi Formu