Web Tapu Alma | İşlemlerinizi Evinizden Yönetin!

Web Tapu Sistemi ile Tapu Müdürlüğü’ne gitmeden elektronik ortamda mülk satın almak, satış, ipotek gibi tüm işlemleriniz için başvuru yapabilir ve kolayca yönetebilirsiniz. Mülkünüz ile ilgili tüm işlemleri evinizden başlatabilir ve tamamlayabilirsiniz. Sistem üzerinden belgelerinizi oluşturabilir, gönderebilir, başvuru yapabilir veya harç ödemesini dijital ortamda gerçekleştirebilirsiniz. Taşınmazınız olsun veya olmasın herkesin kullanabildiği uygulama ile taşınmazınızın bulunup bulunmadığını sorgulayabilir, işlemlerinizin hangi aşamada olduğunu kolayca öğrenebilir, tapu işlemlerinin son aşamasına kadar her adımı hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Gayrimenkul sahiplerinin yanı sıra emlakçılar için de kolaylıklar sunan Web Tapu uygulaması ile işlemlerinize ait tüm adımları takip edebilir, elektronik ortamda kolayca sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.


Dijital Web Tapu Sistemi Nedir?Web Tapu sistemi ne demek? Dijital işlemlerinizi gerçekleştirmeden önce sistem hakkında detaylı bilgi sahibi olun, işlemlerinizi pratik bir şekilde gerçekleştirin. Taşınmazın sahibi iseniz yani tapu maliki iseniz sahip olduğunuz taşınmaza ait resmi geçerliliği olan tüm belgeleri (tapu senedi, ipotek belgesi, tapu kayıt örneği...) sorgulayabilirsiniz.


Web Tapu işlemleri ile beraber tapu satış işlemleri için satış yapan ve satın alan kişinin beraber tapu müdürlüğüne gitmesi, kayıt incelemesi yapma uygulaması son bulmuştur.


Web Tapu işlemleri ile vatandaşların internet ortamında satış işlemlerini, tapu işlemlerini gerçekleştirme olanağı sağlanmıştır. Üstelik Tapu Müdürlüğüne gitmeden, işlemlerinizi dijital ortamda güvenle gerçekleştirebilirsiniz.


Belgelerinizi elektronik ortamda ürettikten sonra dijital ortamda tapu müdürlüğüne iletebilir, işlemlerinizi sorgulayabilir ve son aşamaya kadar kontrollü bir şekilde getirebilirsiniz.Elektronik Tapu Sistemi Nasıl Kullanılıyor?


Peki, Web Tapu sistemi ile verilen hizmetler nasıl kullanılıyor? Sistemin sağladığı avantajlar ile işlemlerinizi daha pratik bir şekilde tamamlayabiliyorsunuz.


Web Tapu sistemi ile Tapu ve Kadastro Müdürlüğüne gitmeden başvuru yapabilir, tüm belgelerinizi talep edebilir ve pratik işlemler ile taşınmazınızı güvenli elektronik ortamında kolayca yönetebilirsiniz. Peki, sistem nasıl çalışıyor?


1. E-devlet şifrenizi alın.
2. TKGM sitesi resmi web sitesine giriş yapın.
3. Web Tapu İşlemleri sekmesini tıklayın.
4. Kimliğinizi doğrulayın.
5.Ayrıca www.webtapu.tkgm.gov.tr adresinden direkt giriş sağlayabilirsiniz.
6. Bireysel işlemler veya kurumsal işlemler için tercih yapmalısınız.
7. Bireysel işlemler için e-devlet sayfanıza yönlendirileceksiniz.
8.T.C. kimlik şifrenizle işlemlerinize devam edebilir, yeni şifre üretebilirsiniz.


Taşınmaz sahibi olan kişi, alıcıya veya bir başka üçüncü kişiye yetki verebilir. Yetki verilen kişi, kendi e-devlet şifresi ile yetkilendirildiği web tapu sistemine giriş yapabilir.


Web Tapu Şifresi Oluşturun!


Elektronik ortamda yapacağınız tapu işlemleri için ilk adım olarak e-devlet şifreniz gerekecek. Eğer bir e-devlet şifreniz yok ise PTT’ye şahsen gitmeniz gerekmektedir. T.C kimliğinizin yazılı olduğu kimliğiniz üzerinden e-devlet şifresi alacaksınız. E-devlet sözleşmesini imzaladıktan sonra size üretilen e-devlet şifrenizi kullanabilirsiniz.


Web Tapu Başvurusu Nasıl Yapılır?


Web Tabu Başvurusu için online randevu sisteminden faydalanabilirsiniz. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne gitmeden elektronik ortamda başvurunuzu yapabilirsiniz.


• Online randevunuzu Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nün web sitesi üzerinden pratik bir şekilde alabilirsiniz. www.tkgm.gov.tr web sitesi üzerinden "E-randevu" sekmesine tıklayarak işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Aldığınız randevu için sorgulama yapabilir, iptal işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


• Tapu işlemlerinizi akıllı telefonunuz üzerinden gerçekleştirerek daha da pratik hale getirebilirsiniz.


181 numaralı Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne ait çağrı merkezini arayarak randevu alabilirsiniz.


Tapu e-Randevu Nasıl Alınıyor?


Web Tapu Sistemi ile elektronik sistem üzerinden pratik bir şekilde e-randevu alabilirsiniz.


Randevu Al > Kimlik Doğrulama > İletişim Bilgileri > Müdürlük Seçimi > İşlem Seçimi > Randevu Tarihi > Randevu Onayı


Tapu Müdürlüğü tarafından harç miktarınız belirlenerek tarafınıza iletiliyor. Ücretlerin yatırılmasının ardından tarafınıza SMS gönderiliyor. Web Tapu Uygulaması kullanırken Tapu Müdürlüğüne gitmeniz gerekmiyor fakat son aşamada ıslak imza atmak için gitmeniz gerekmektedir.


e-Randevu Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler:


• Elektronik ortam üzerinden randevu almak daha pratik bir seçenek olacaktır. Çağrı merkezini aradığınızda yoğunluk sebebi ile vakit kaybedebilirsiniz.


• Aynı gün içerisinde yalnızca tek 1 randevu alma olanağınız bulunuyor.


• Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada randevular için HES kodu alma zorunluluğu bulunduğu belirtildi. HES Kodu alma ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


• Eğer almış olduğunuz randevu tarihinde 5 defa aynı kimlik bilgileri ile aynı yıl içinde iptal etmeksizin randevunuza gitmezseniz, randevu için diğer yılı beklemeniz gerekecek! Randevunuza gitmeyecekseniz iptal etmeniz gerektiğini unutmamanızı öneriyoruz.


• Ayrıca tapu işlemlerini daha hızlı şekilde tamamlamak isteyen vatandaşlar için Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’nden web tapu ile ilgili önemli bir açıklama yapıldı. Tapu Randevu ve Tapu Başvuruları için para isteyen ve e-devlet şifrenizi paylaşmanızı talep eden dolandırıcılara izin vermemeniz hakkında uyarı geldi!Web Tapu Sistemi ile Hangi İşlemler Yapılabiliyor?


Web Tapu işlemleri ile vatandaşlar, elektronik ortamda güvenle belge talep edebilir, üçüncü kişilere yetki verebilir, işlemlerini pratik bir şekilde gerçekleştirebilir.


Tapu kayıt ve konum bilgilerini hızlı bir şekilde görüntüleyebileceğiniz Web Dijital tapu sistemi, hizmetlerin elektronik ortamda kolayca ve hızlı bir şekilde tamamlanması için geliştirilmiştir.


• Tapu ve Kadastro Ödemesi
• Döner Sermaye Hizmet Bedeli Ödemesi
• Yetki İşlemleri
• Taşınmaz İşlemleri
• Belge Doğrulama


İnternetten Tapu Randevu Sistemi Nasıl İşliyor?


E-devlet üzerinden tapu işlemleriniz için giriş sağladınız. Başvuru yap sekmesine tıkladıktan sonra taşınmazı seçerek satış işlemleri sayfasına ilerliyorsunuz.


• Gayrimenkulün ili ve ilçesini, mahallesini, ada ve pafta satışı açıklamasını giriyorsunuz.


Alıcıya ait İsim - Soyad, T.C. Kimlik No, Cep numarası, Belediye Rayiç Değeri, Satış Bedeli, Dask Poliçe No bilgileri giriliyor. Ayrıca elinizdeki tüm bilgiler ile beraber, alıcı ve satıcının kimlik fotokopilerini eklemeniz gerekiyor.


Başvurunuzun oluşturulma işlemleri başlatılacak.


• Dikkat etmeniz gereken en önemli detay telefon numaranızın ve e-posta adresinizin güncel olması gerekiyor!


• Tarafınıza güncel iletişim bilgileriniz üzerinden harç bedeli ve randevu bilgilerine ilişkin SMS gönderilecektir.


• Evraklarınız ile beraber belirlenen harç bedelini ödedikten sonra alıcı ile birlikte ıslak imzanızı attıktan sonra tüm aşamalar tamamlanmış oluyor.


Web Tapu Uygulaması Pandemi Sürecinde Can Yeleği Oldu!  


Web Tapu Uygulaması, pandemi sürecinde tapu işlemleri için can yeleği görevi görüyor! Evden çıkmadan elektronik ortamda gerçekleştirilen satın alma işlemleri için yalnızca ıslak imza atmak üzere Tapu Müdürlüklerine gidiliyor. Pandemi sürecinde konut alıcıları için sağlanan elektronik sistem sayesinde konut, arazi satışları, el değiştirme ve ipotek kaldırma işlemleri 4 kat  hız kazandı.


Türkiye genelinde bu döneme dek 200 milyonu aşkın tapu senedi bulunuyor. Yeni sistem ile e-devlet üzerinden alınacak tapu senedi ve alım satım işlemlerinde geçerli olan fiziki işlemler geçerliliğini yitiriyor. Tapu müdürlüklerine ait arşivler artık elektronik ortamda saklanıyor.


Web Tapu sistemi ile işlemler hız kazanırken aynı zamanda sahtecilik ve dolandırıcılık girişimlerine karşı üst düzey tedbir sağlanıyor.


BİZE YAZIN

MESSENGER

HEMEN ARA

WHATSAPP

İLETİŞİME
GEÇİN
PROJESKOP

Bilgi Formu