HES Kodu Kullanımı Hakkında Sık Sorulan 6 Soru!

HES Kodu COVID-19 hastalığının yayılmasını engellemek için T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından alınan önlemler dahilinde zorunlu hale getirilmiştir. Pandemi krizinin etkisi ile kullanım alanı yaygınlaşan HES uygulaması ne işe yarıyor, nasıl alınır gibi birçok soru gündeme geliyor. Tüm bu soruların yanıtlarına ve aklınızda oluşan ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.


Kısaca “HES (HAYAT EVE SIĞAR) KODU”


HES Kodu hakkında tek bir cümle kuracak olursak "hayatın her alanında üst düzey sağlık önlemi" olarak tanımlayabiliriz. Hes Kodu nedir, nasıl alınır gibi tüm sorular için verdiğimiz ayrıntılı bilgilerin yanı sıra kısa yanıtları da bulabilirsiniz.


1. HES Kodu, seyahat esnasında COVID-19 tehlikesi ile karşılaşma riskinizin yanı sıra aynı ortamda bulunduğunuz kişilerin sağlık durumu hakkında ileriki süreçte de bilgi sahibi olmanızı sağlamaktadır. Ayrıca sahip olduğunuz kodu bilet alma esnasında seyahat firması ile paylaşılmaktadır.


2. Hayat Eve Sığar Kod uygulaması, SMS ve cihazınıza indirebileceğiniz uygulama üzerinden alınabilen kod ile seyahatinizi güvenle gerçekleştirebilme imkanı sağlamaktadır.3. Alınan Kodla ilgili bilgiler seyahat firması ile paylaşılmaktadır. Bu kodlara göre riskli kişiler belirlenmekte ve seyahat kısıtlaması getirilerek yolculuğun onayına karar verilmektedir.


(Uygulamanın geliştirilerek yaşamın her alanında yaygınlaştırılması ve vatandaşların hastalıktan korunması ve bulaşmasını önlemek için uygulamalar sürdürülmektedir.)


Risk Haritası ile İzolasyon Tedbirinizi En Yüksek Seviyede Tutun!


COVID-19 salgınının bulaşmasını ve yaygınlaşmasını engellemek için başlatılan izolasyon sağlama amaçlı takip uygulaması olan “Hayat Eve Sığar” ile etrafınızdaki risk yoğunluğunu öğrenebiliyorsunuz.


Konum bilgilerinize göre yakınınızda ve bölgede bulunan risk haritası sürekli güncel olarak takipte kalmanızı sağlıyor. HES uygulaması ile aile bireylerinin konumunu takip edebilir ve riskli bölgede olup olmadıklarına dair bilgi alabilirsiniz. En yakınınızda bulunan hastane, eczane, market veya toplu taşıma duraklarını görebilirsiniz.


Riskli bölgeleri takip ederek, toplu taşıma kullanırken veya kalabalık, risk taşıyan bir alana girdiğinizde izolasyon tedbiri almış olacaksınız.


Günlük Salgın Durumunu Uygulama Üzerinden Takip Edin!


Hayat Eve Sığar uygulaması günlük salgın durumunu takip etmenizi sağlıyor. Vaka sayısını güncel olarak her an takip edebilir, iyileşen veya vefat eden sayısını öğrenebilirsiniz. Test sayısı, yoğun bakım sayısı gibi verilere kolayca ulaşabilirsiniz. Risk durumunuzu öğrenebilir ve tedbir alabilirsiniz.


Ayrıca çevrimiçi test ile uygulama üzerinden soruları yanıtlayarak sağlık durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.


1-HES Kodu Nedir?


HES (Hayat Eve Sığar) kodu ile vatandaşlara bölgede bulunan risk durumu ve bölgede bulunan kişilerin Covid-19 tehlikesi olup olmadığı hakkında risk durumu bilgilendirmesi yapılmaktadır.


Peki, tam olarak “HES” ve “HES KODU” ne anlama geliyor? Hes Kod uygulaması ne işe yarıyor? HES, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında geliştirilen ve şehirlerarası yolculuk esnasında veya toplu taşıma kullandığınız süreçte sizi yakınınızda bulunan kişilerin sağlık durumu hakkında bilgilendirmek için geliştirilmiş bir önlem uygulamasıdır.


Örneğin, hastalığı geçirmiş veya temas durumu bulunan kişilerin toplu taşıma kullanımı engellenmiştir. Hastalığa maruz kalmamış vatandaşlar için bulaşma riski minimum seviyeye indirilmiştir. Yolculuğun ardından beraber yolculuk yaptığınız kişinin COVID-19 durumunun pozitif olması ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır.


Yolculuk esnasında kullanımı zorunlu olan HES Kodu’na yönelik sorulardan biride kodun nasıl alındığıdır.


2-HES Kodu Nasıl Alınıyor?


HES Kodu işlemlerinizi gerçekleştirmek için 3 seçeneğiniz bulunuyor; *SMS *MOBİL UYGULAMA ve *e-Devlet üzerinden size özel hazırlanan kodunuzu alabilirsiniz. 


Hayat Eve Sığar Uygulamasını App Store, Play Store uygulamaları üzerinden cihazınıza indirin.


Ücretsiz uygulama ile kodunuzu rahatlıkla alabilirsiniz.


3-HES Kodu SMS ve Mobil Uygulama ile Nasıl Alınır?1: Hayat Eve Sığar Uygulaması’nı cihazınıza indirin. Kolayca dakikalar içinde hiçbir işlem yapmadan kodunuz cihazınıza gelsin!


Mobil Uygulamayı indir > HES Kodu işlemleri > HES Kodu Oluştur > Kod Kullanım Süresi Seçimi > Kod Oluşturulur…


2: Kısa Mesaj ile de HES Kodunuzu alabilirsiniz.


HES yaz > TC. Kimlik Numarası > TC. Kimlik Seri No. Son 4 Hanesi > Paylaşım Süresi için Gün Sayısını Rakam ile Yaz > 2023’e SMS Gönderin…


Örnek Kısa Mesaj: HES 987654321(TC. Kimlik Numara) 4321(T.C. Kimlik Seri Numara Son 4 Hane) 15 (Gün Sayısı)


Ayrıca e-devlet uygulaması üzerinden Hayat Eve Sığar Kodu alma ile ilgili işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. HES Kodu üretebilir, silebilir veya sorgulama yapabilirsiniz. Tüm detayları e-devlet uygulaması üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.


Karantina altında bulunan kişilerin karantina bitiş tarihlerine ait detaylar uygulama üzerinden öğrenilmektedir.


SMS: KALANSURE “HESKODU” > 2023


4-HES Kod Uygulaması Güvenli mi?


HES Kodu gönderilen kişiye özel üretilmektedir. Her paylaşıma özel farklı kodlar ile güvenli bir uygulama olarak dikkat çeken Hayat Eve Sığar kodu uygulaması sayesinde kimlik numaranız gibi şahsi bilgilerinizi paylaşmanıza gerek kalmayacak.


5-HES Kodunuzun Olmaması Seyahatinize Engel mi?


HES Kodu olmayan yolcular seyahatlerini gerçekleştiremeyecek! Vatandaşların sağlığını korumak ve virüsün daha fazla yayılmasını engellemek amacı ile geliştirilmiştir.


HES Kodu olmayan yolcuların seyahat etmesi engellenecektir. Geçerli Hayat Eve Sığar Kodu ile iç hat uçuşlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.


Geçerli HES Koduna sahip değilseniz,

Bilet satın alma ve Check-in yapma imkanınız bulunmamaktadır.


Ayrıca HES Kodunuzun süresine dikkat etmeniz gerekmektedir. Geçerlilik süresi bulunan kodunuza ait son tarihin mutlaka dönüş uçuşunuzdan 7 gün sonrada devam ediyor olması gerekmektedir. Eğer kodunuz için verilen geçerlilik süresi bittiyse yolculuğunuz onaylanmayacaktır. Ayrıca unutmamanız gereken bir diğer ayrıntı ise yanlış girilen bilgilerin yolculuğunuza engel olacağıdır.


6-Hayat Eve Sığar Kodu Nasıl Kullanılıyor?


HES Kodu aldıktan sonra nasıl kullanıldığı ile ilgili sorularınız oluşabilir. Oluşturulan Hayat Eve Sığar Kodu, kurum veya kişilere gönderilerek sorgulanır.


HES Kodunun yolculuktan önce temin edilmesi ve bilgilerin rezervasyona eklenmesi gerekmektedir. Bilet alırken kodu mutlaka kullanmanız gerekmektedir.


Hayat Eve Sığar uygulaması kapsamında verilen kod ile güvenli yolculuk yapacaksınız. Hayat Eve Sığar Kodu ile beraber Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranızı ve iletişim bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde vermeniz gerekmektedir.


HES Kodu Sağlık Bakanlığı tarafından kişinin sağlık durumu ile ilgili bilgilendirilmesini sağlayacaktır. Hayat Eve Sığar Kodu yolcuların tamamının sorgulanmasını ve uçuştan 24 saat önce yolcuların tümünün sağlık durumlarına ait genel veriyi sağlamaktadır. Bu şekilde tüm yolcuların kontrol edilmesi sağlanmaktadır.


Check-in işleminiz esnasında da kod ile işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Yolculuğunuz ile ilgili tüm aşamalarda HES Kodunuz kullanılacaktır. T.C Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen kontrollerin ardından uçuşa elverişli kabul edilirseniz, seyahatiniz onaylanacaktır.


HES kodunuz ile ilgili yetki tamamen size aittir. İstediğiniz süre boyunca kodunuzu paylaşabilir veya silebilirsiniz.


HES Kodu Hakkında Detaylar


*HES Kod uygulaması, seyahat izni belgesi yerine kullanılmamaktadır.


*Hayat Eve Sığar Kodu olmayan yolculara bilet satan yolcu taşımacılığı yapan firmaların (otobüs, uçak, tren vb.) 10 gün boyunca çalışması yasaklanacak aynı zamanda idari para cezası uygulanacaktır.


*Ceza İnfaz Kurumuna giriş yapacak ziyaretçilerin kod alması gerekmektedir.


*Yedi Göller için kod uygulaması zorunlu tutulmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin giriş yaptıkları bölgelerde virüsün yayılmasını önlemek için Kod uygulaması zorunlu tutulmaktadır.


*HES Kodu olmadığı tespit edilen ÖSYM sınav adaylarının sınava girişi sistem tarafından reddedilecek. Adaylar HES Kodunun edilmesine dair daha ayrıntılı bilgiye Sağlık Bakanlığı’nın resmi sitesinden ulaşabilmektedir.


*Kodun geçerlilik tarihinin sınavın bitiş tarihinden daha ileri tarihlerde olması gerekmektedir.