Konut Kredisi Çekmek İçin Bilmeniz Gerekenler

Bankaların konut alırken kişilere sağladığı imkanların başında konut kredisi çekmek gelmektedir ancak onaylanması için bilmeniz gerekenler arasında en önemlisi gerekli şartları sağlıyor olmanızdır. Her gün bankalara hayallerini gerçekleştirmek adına konut kredisi çekmek için başvuran binlerce insan, şartlar uyduğu takdirde konut kredisi için hak kazanmaktadır.

Konut kredisi için kişinin uyması gereken şartların dışında gayrimenkulün taşıması gereken şartlar vardır. Peki, konut kredisi almak için gereken şartlara siz ne kadar uygunsunuz? Konut kredisi çekmek için bilmeniz gerekenleri ve izlemeniz gereken yolları, bu yazıda bulabilirsiniz.


3 Adımda Konut Kredisi Çekmek İçin Bilmeniz Gerekenler


Konut alırken gerekli maddi koşulları sağlamadığınız takdirde konut kredisi çekmek için başvuru yapmayı tercih edecekseniz bu yazıyı okumanız işinizi kolaylaştıracaktır. Konut kredisi başvurusu için öncelikle size en uygun faiz oranlarını ve şartları sunacak bankayı tercih etmeniz şarttır. Bu açıdan bankalar arasında yapacağınız değerlendirme ve karşılaştırma, sizi en doğru bankaya ulaştırması açısından dikkat edeceğiniz ilk unsurdur.

Banka tercihi yaptıktan sonra ikinci adım ise alınacak olan peşinat bedelidir. Talep ettiğiniz konut kredisi ile evin tamamını alamayacağınız için bankanın uzman tarafından belirlemiş olduğu ve en az konut değerinin yüzde 20’si olan peşinat bedelini karşılamanız gerekmektedir. Ödemiş olduğunuz peşinat bedeli ise daha sonra yapacağınız faiz ödemelerinin ağırlığını azaltacaktır.

Bilmeniz gereken son nokta ise daha önce bahsettiğimiz gibi evin krediye uygunluk şartları olacaktır. Bu konuyu, “gayrimenkulün krediye uygunluk şartları” başlıklı yazımızda inceleyebilirsiniz. Konut kredisi çekmeden önce, kendi uygunluk şartlarınızı kontrol ettikten sonra kredi çekmek için başvuracağınız konutun krediye uygunluk şartlarını kontrol etmeniz, bilmeniz gerekenler arasında en önemlileridir.


Konut Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar


Konut kredisi çekmek için gerekli evrakları incelemeden önce, bilmeniz gerekenler arasında öncelikli şart 18 yaşını geçmiş olmanızdır. Geliriniz olduğunu belgelemeniz açısından bu faktör önemlidir. Gelirinizi belgelediğiniz aşamada ise gereken belgeler gelir durumunuza göre değişmektedir. Özel sektör çalışanları, kamu çalışanları, emekliler ve iş yeri sahipleri için farklıdır. Özel sektör çalışanları için maaşlarını gösteren bordro, iş yerinin imza sirküleri, tapu örneği olmalıdır. Kamu çalışanları için; ikametgah belgesi, tapu örneği ve maaş bordrosudur. Emekli kişilerin başvurusu için; ikametgah belgesi, var ise ek gelir belgesi, tapu örneği ve emeklilik maaşının aylık dökümü gerekmektedir.

Son olarak iş yeri sahibi iseniz ve konut kredisi için başvuracaksanız gereken belgeler; vergi levhanızın güncel hali, şirketinizin imza sirküleri, şirketinize ait oda kaydı belgesi, ticaret sicil gazetesinin ve tapunuzun fotokopisi ve bilanço tablosu gerekmektedir. Ek geliriniz var ise belgelemeniz her gelir düzeyi için gereklidir. Konut kredisi çekmek için belgeleri eksiksiz tamamlamanız, ikinci adım için bilmeniz gerekenler arasında önemli bir yere sahiptir.


Konut Kredisi Onayı İçin Gereken Şartlar


Bazı durumlarda konut kredisi almanız imkansız hale gelebilir. Fakat bu durumları incelemeden önce onaylanması için gerekli şartları inceleyelim. Konut kredisi çekmek için gerekli belgeleri tamamladınız fakat konut krediniz onaylanacak mı? Bankaların konut kredisi çekmek isteyenler için gördüğü risk düşüktür. Fakat uzun vade ve yüksek fiyata sahip olması sebebi ile gelir durumunuz, kredi notunuz açısından önemli olacaktır.

Kredi notunuzun düşük olması halinde düşünülmesi gerekenler arasında bankalarla olan geçmişiniz yer almaktadır. Bu geçmiş değerlendirilmekte ve bankalar size bu duruma bağlı olarak kredi notu vermektedir. Bu not ise 1 ve 1900 rakamları arasında değerlendirilmektedir. En çok risk taşıyan potansiyel müşterilere ise 1 notu verilmektedir. Yani kredi notunuz 1900 olarak değerlendirilmiş ise krediniz onaylanacaktır. Bu not 900 değerinin altında çıkar ise bankalar size kredi vermeye çekinecektir. Kredi notu değerlendirilmesi hakkında bu bilgileri bilmeniz size yardımcı olacaktır. Konut kredisi çekmek için gelirinize bağlı olarak almanız gereken en yüksek kredi notu ise 1200 ve üstü olarak belirlenmiştir.


Kredi Notu Yükseltmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler


Konut kredisi çekmek için bilmeniz gerekenler hakkında tüm detayları derledik fakat kredi notunuz yeterli değil ise izlenecek yolu bilmek, konut kredisi almanızı sağlayacaktır. Öncelikle bilmelisiniz ki kredi notunuzu yükseltmeniz kolay değildir fakat sistematik olarak uygularsanız yüksek oranda başarı sağlayacaksınız.

Kredi notunuzu yükseltmek için aylık olan asgari tutar dışında bulunan bütün borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemelisiniz. Eğer kredi kartınız çok yüksek limitli ise ve borcu bulunuyorsa kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır, sistem tarafından belirlenen riski en düşük seviyeye düşürmek için yüksek limitli kredi kartınızın borcu bulunmamalıdır, düzenli ödemesi yapılmalıdır. Düzenli şekilde ödeme yapmaya başladığınız süreçte kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır. Kredi kartı borcu ve var ise diğer kredi borçlarınız ile beraber banka yolu ile yapmış olduğunuz fatura ödemelerinin düzensizliği ve herhangi bir borç durumu da kredi notunuzu düşürecektir.

Kısacası bankaların, sizin nakit ihtiyacı içerisinde olduğunuzu düşünmemesi gerekmektedir. Düşük limitli ödeyebileceğiniz bir kart kullanmanız, konut kredisi çekmeniz ve kredi notunuz için pozitif yönde bir etki sağlayacaktır.