Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gayrimenkul sektörü sürekli olarak dönüşüm ve gelişim içindedir. İstanbul başta olmak üzere ülke genelindeki konut projeleri, günden güne artmakta ve konut satışlarını da aynı oranda etkilemektedir. Alternatiflerin çoğalması ile değişen yasalar, ev alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusunu da akıllara getiriyor.

 

Evin Konumu Çok Önemli!


Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemli konulardan biri de evin bulunduğu lokasyon. Hastane, okul ve benzeri kamu binalarına uzak bir ev almak, sizin için çok da yararlı olmayacaktır. Evin konumu, yaşam standartlarınızı da aynı oranda etkileyecektir. Özellikle günümüzde metropol şehirlerde, toplu ulaşım seçeneğinin gelişmesi ve daha fazla tercih edilebilir olması sebebiyle evinizi toplu taşımaya yakın bir yerden almaya gayret göstermekte fayda var.

 

Evin Tapusuna Dikkat Edin!Alacağınız evin, tapuda kaydı olup olmadığına mutlaka bakmanız gerekiyor. Bu nedenle evi satın almadan önce konut sahibinden tapu senedini kesinlikle isteyin. Hemen ardından tapu dairesinden, konutun o kişi adına kayıtlı olup olmadığına baktırın. Özellikle kat irtifakı kurulmayan projeden konut almayın! Tapudan ilgili kat irtifakını kontrol edin ve konutun bulunduğu kat ve numarayı kesinlikle teyit edip onaylı projeden kontrol sağlayın.

 

Riskli Alanlar İçinden Ev Almayın!


Alacağınız konutun, kentsel dönüşüm kapsamında riskli alan içinde olup olmadığını mutlaka teyit edin. Evi aldıktan sonra bina, kısa bir süre sonra kentsel dönüşüme girerek yıkılabilir. Eğer kentsel dönüşüm içinde yer alan bir konut alırsanız, aldığınız konut yeni dahi olsa kentsel dönüşüm kapsamında ilgili yasa uygulanır ve eviniz yıkılır.

 

Depreme Dayanıklı Olduğundan Emin Olun!


Alacağınızın konutun zemin etüdünün yapılıp yapılmadığını kesinlikle teyit edin. Zemin etüdü, deprem riski durumunda, arsanın taşıyacağı yük oranını tespit edeceğinden çok önemli bir husustur. Zemin etüt raporunun bir kopyasını, ilgili kişiden ya da müteahhitten mutlaka temin edin!

 

14 Gün İçinde Cayma Hakkınız Var!Evi aldıktan sonra vazgeçmek isterseniz, yasalarca bu mümkün kılınıyor. Yeni ev alan kişilerin 14 gün içinde cayma hakları var, bunu unutmayın. 28 Mayıs 2014 yılında yürürlüğe giren “tüketicinin korunması hakkında kanunu"na göre konut anlaşmalarında sözleşmeden cayma hakkı 14 gün olarak belirlenmiş durumda. 14 gün içinde cayma hakkından, herhangi bir cezai bedel ödemeden yararlanabilirsiniz.

 

Konutun Net Ölçüsünü Öğrenin!


Emlakçı ve aracı firmalar genelde konutların net metrekare ölçülerini söylemek yerine, konutu daha büyük göstermek adına brüt metrekare alanını söylerler. Brüt metrekare alanıyla aldığınız ev, bir anda beklediğiniz büyüklükte olmayabilir. Bu nedenle, konutu almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de alacağınızın konutun, net ve brüt metrekare ölçülerini öğrenmenizdir.


BİZE YAZIN

MESSENGER

HEMEN ARA

WHATSAPP

İLETİŞİME
GEÇİN
PROJESKOP

Bilgi Formu