Toki Projeleri | Toki'ye Nasıl Başvuru Yapılır?

Toki projeleri, ev projeleri içerisinde kentsel değişim ve dönüşümü, bölgenin ihtiyaçları, coğrafi özellikleri ve yapısal sorunları çözecek şekilde sağlamaktadır. Toki, gayrimenkul sektörüne, emlak projeleri kapsamında yatırımcıların kampanyalı konut projelerinden faydalanarak ev sahibi olmalarını için birçok olanak sağlıyor. Toki'ye nasıl başvuru yapılır, başvuru süreci nasıl takip edilir?, 2021 yılında hangi illerde Toki konut satışı olacak gibi tüm soruların cevabı bu haberde sizleri bekliyor.  


Peki ama Toki nedir?


Toki, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı, özellikle sosyal konut üretimi için kurulmuş olan kamu kuruluşudur. 


"Her yıl 100 bin sosyal konut’" sloganı ile Türkiye’nin her köşesinde konut projeleri yapan Toki, Sosyal konutlar, Uydu Kentler, Afet Konutları, Göçmen Konutları ve Tarımköyler olmak üzere birçok konut başlığına yer vermektedir. Tüm bunların yanı sıra ticari ünite satışlarının da yapıldığı Toki’de bütçenize uygun yatırım olanağı sizleri bekliyor.
2021 Toki Projeleri Kapsamında Hangi İlerde Konut Satışı Olacak ?


2021 ev projeleri dahilinde İstanbul, Ankara, İzmir gibi birçok büyükşehirde konut yapmayı planlayan Toki, ‘’her yıl 100 bin sosyal konut’’ kavramıyla herkesi ev sahibi yapacak. Güncel Toki projeleri satışını takip etmek isteyen yatırımcılar, https://www.toki.gov.tr/ adresinden ‘’Satışlar’’ kısmından istedikleri il ve ilçede projelerin yer alıp almadığını öğrenebilir duruma göre de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


Toki'ye Nasıl Başvuru Yapılır ?


Toki Projeleri arasında ev sahibi olmak için yapmanız gereke bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Öncelikle ister kuralı çekilişlerde isterseniz de alt gelir projelerinde başvuru yapılmadan önce ikamet ya da nüfusa kayıtlı olma şartı aranmaktadır. Ancak ‘’açık satışlarda’’ ikamet veya nüfusa kayıtlı olma şartı bulunmuyor.


'' Toki'ye konut sahibi olmak için nasıl başvuru yapılır? '' sorusu için ise başvuru şartları, projelerin durumlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. O yüzden başvuracağınız konut projelerine ilişkin tüm detayları Toki’nin resmi internet sitesi olan https://www.toki.gov.tr/ adresinden, ilgili projenin satış duyuruları kısmından detaylı bilgiyi elde edebilirsiniz.

Toki Konutlarına Başvuru Yapmak için Hangi Belgeler İstenir ?


Toki, uygun ödeme koşulları ile konut veya iş yeri sahibi olmak isteyen vatandaşlar için iyi bir yatırım alternatifi sunuyor. Peki ama vatandaşlardan başvuru için hangi belgeler istenmektedir?

Öncellikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma, 18 yaşını doldurmuş olmak (projeye göre istenilen yaş aralığı değişiklik gösterebilir), üzerine kayıtlı taşınmaz gayrimenkul bulunmama gibi şartları sağladıktan sonra satılık konutlara başvuru yapmak için bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler;

1- T.C kimlik numarası

2- Fotoğraflı nüfus kayıt örneği

3- Vergi sicil numarası gibi belgeler ev projeleri için başvuru yapmanızda yeterli olacaktır.


Toki Konut Satışlarında Engelli ve Şehit yakını olan Vatandaşlar için Öncelik Var Mıdır ?


Toki projelerindeki konut satışları için, şehit olan vatandaşların aileleri ve engelli vatandaşlar için öncelik tanımaktadır. Engelli vatandaşların ev projelerine başvuru yapmaları için; 18 yaşını doldurmuş olmak, %40 ve üzeri engelli raporuna sahip olma gibi özellikler aranmaktadır. Tüm bu koşullar sağlandığı durumlarda ise satışa çıkarılan konutlar içerisinde %5’i bu vatandaşlara ayrılmaktadır. Tüm bu durumlar doğrultusunda satışta olan konutlar kura yolu ile hak sahiplerine teslim ediliyor.
Toki Kura Çekilişi Nedir ?


Toki projesinden ev sahibi olmak isteyen tüm başvuranların dahil edildiği çekilişte, ‘’Hak sahibi belirleme’’ kurası yapılır. Kura, noter huzurunda banka ve idare yetkilileri dahilinde yapılmaktadır. Kura sonucuna göre ev sahibi olmaya hak kazanan yatırımcılar, idarenin ilan edeceği tarihlerde T.C. Ziraat Bankası Gayrimenkul Satış Sözleşmesi ve kredi kullanma işlemini gerçekleştirebilir.


Yine kura çekilişine göre hak sahibi olamayan vatandaşlar ise yatırdıkları başvuru bedellerini, kuranın yapıldığı tarihten itibaren iki iş günü içerisinde T.C. Ziraat Bankası yetkili şubelerinden geri alma hakkına sahiptirler.


Toki Sözleşmesi’nde Hangi Belgeler İstenmektedir?


Başvuru yaptığınız projenin bulunduğu ilin sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ettiğinizi, Nüfus müdürlüğünden alınacak ikametgah ile kanıtlamanız istenmektedir. Aynı zamanda hane halkının net gelirini gösteren belge ve gerekli görüldüğü takdirde ek belgeler de istenebilmektedir.


Tüm Toki konut projeleri, kampanyalı projeler ve ev projeleri hakkında Projeskop profesyonel ekibinden detaylı bilgi edinebilir, konut satın alma sürecini sorunsuz tamamlayabilirsiniz. Projeskop, yatırımcıların bütçelerine ve ihtiyaçlarına en uygun konutu bulmalarını sağlar.


BİZE YAZIN

MESSENGER

HEMEN ARA

WHATSAPP

İLETİŞİME
GEÇİN
PROJESKOP

Bilgi Formu