Sıfır Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Ev almak, birçok insan için hayatının en önemli kararlarından biri. Sıfır ev almak, onu ilk kullanan siz olacağınız için daha da heyecan verici olabilir. Ancak bu önemli adımı atmadan önce dikkatli bir planlamaya ve derinlemesine bir araştırmaya ihtiyacınız var. 

Sıfır ev alırken gözünüzün önünde bulundurmanız gereken birçok faktör var. Bu süreci kolaylaştırmak ve size rehberlik etmek için bu yazıyı hazırladık. Sıfır ev alırken dikkat etmeniz gereken noktaları, hayalinizdeki evi ararken yatırımınızı nasıl güvence altına alacağınızı detaylı bir şekilde burada bulabilirsiniz.

Bütçe ve Konum

Sıfır ev satın alırken ilk ve en önemli faktör bütçenizdir. Ev arayışına henüz başlamadan önce bütçenizi belirlemeniz, doğru hedefe odaklanabilmenizi sağlar. Aksi halde, bütçe belirlemeden bir ev arayışına çıktığınızda, çok yüksek fiyatlı projeler moralinizi bozabilir, ya da düşük fiyatlı projeler sizin için uygun olmayabilir. Bunun yerine ev almak için ayırabileceğiniz miktarı önceden belirlerseniz, projeler arasında ilk başta eleme yapıp, sadece sizin alabileceklerinize yoğunlaşabilirsiniz.

Ev alırken ikinci önemli faktör de konumdur. Özellikle İstanbul gibi büyük metropol şehirlerde konut fiyatları daha yüksek olabilir. Bu şehirlerin içinde semtler arasında bile konut fiyatları farklılık gösterebilir. Dolayısıyla hangi muhitte bir konut aradığınızı önceden belirlemeniz de, yine doğru eve ulaşmanızı kolaylaştırır. 

Evinizi almak istediğiniz semti belirlerken sevdiklerinizle birlikte mutlu olabileceğiniz, yaşamınızın devamını getirebileceğiniz bölgeleri değerlendirebilirsiniz. Aynı zamanda okul, iş, sağlık, eğlence gibi donatı alanlarına da ne kadar ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak, bunlara yakın konumları tercih edebilirsiniz.


İnşaat Şirketi

Her proje bir inşaat firması tarafından hazırlanır. Sizin almak istediğiniz sıfır evin hangi inşaat şirketi tarafından yapıldığını bilmeniz de, size güven verecek kriterlerden biridir. 

Bu değerlendirmeyi yaparken, inşaat firmasının daha önce yaptığı projeleri inceleyebilir, burada yaşayanların görüşlerine başvurabilirsiniz. Aynı zamanda bu şirketin daha önce yaptığı projelerin dayanıklılığını ve buradaki yaşam kalitesini sorgulayabilirsiniz.

Yapı Kalitesi ve Kullanılan Malzemeler

Sıfır ev alırken, direkt olarak projeyi yapanlarla iletişime geçme ihtimaliniz bulunur. Bunu değerlendirerek yapının kalitesi ve kullanılan malzemelerin güvenilirliği hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu konuda bir uzmana danışabilir, potansiyel evinizin dayanıklılığı, enerji verimliliği gibi özellikler hakkında profesyonel bilgiler alabilirsiniz. 

Evin İçindeki Ekipmanlar ve Özellikler

Evin dış dayanıklılığı kadar, iç dayanıklılığı ve özellikleri de önemlidir. Satın alacağınız evde hangi ekipmanlar bulunuyor ve hangi ekstra ekipmanlar için yer ve imkan var? Örneğin çamaşır odası kullanmak istiyorsanız, bunun için uygun bölümü var mı? Çocuk oyun odası yapmak istiyorsanız, ekstra bir odaya sahip mi? Isı yalıtımı var mı? Klima sistemi var mı? Güvenliği sağlanıyor mu? Peyzaj bakımı yapılıyor mu? 

Bunların yanında var olan ısıtma, soğutma, tesisat gibi sistemlerin kalitesini kontrol edebilirsiniz. Bir sorun varsa bunun erken tespiti ve çözümü sizin için daha faydalı olacaktır. 

Sıfır ev satın alırken, evin çevresindeki sosyal özellikleri de dikkate alabilirsiniz. Özellikle site içerisinde bulunan evlerde, toplu olarak kullanabileceğiniz havuz, spa, fitness salonu, çocuk oyun alanları gibi alternatifler olabilir. 

Yasal Durum ve İmar Durumu

Özellikle dolandırıcılık mağduru olmamak için satın alacağınız sıfır evin tapu kayıtlarını, ipotek durumunu, imar durumunu kontrol etmeniz çok önemlidir. Bu konuda daha garantici yaklaşmak isterseniz, bir gayrimenkul uzmanından ya da avukattan destek alabilirsiniz.

Sigorta ve Garanti

Sıfır bir ev satın alma sürecinde karşılaşabileceğiniz beklenmedik ve kötü durumları önceden düşünmelisiniz. Bu noktada inşaat şirketleri çeşitli sigorta ve garanti seçenekleri sunar. Sigorta, olası risklere karşı maddi güvence sağlarken, garanti ise satın aldığınız evin kalitesini ve dayanıklılığını temin eder.

Konut sigortası, doğal afetler, yangın, hırsızlık gibi olumsuz durumlar karşısında evinizi finansal olarak koruma altına almanızı sağlar. Aynı zamanda, kredi kullanarak ev satın alıyorsanız, bankalar genellikle zorunlu konut sigortası talep eder. Bu sigorta, hem sizin hem de bankanın çıkarlarını koruma amacını taşır.

Garanti ise evin içindeki çeşitli sistemler ve yapısal özellikler için geçerlidir. Yapı garantisi, genellikle birkaç yıl süren bir süreç boyunca evin temel bileşenlerini garanti altına alır ve olası kötü durumlara karşı korur. Sigorta ve garanti, ev alım sürecinde göz ardı etmemeniz gereken unsurlardır. 


Finansman Seçenekleri

Sıfır bir ev satın almak, finansal planlamanızı doğru bir şekilde yapmayı gerektiren büyük bir adımdır. Bu noktada, çeşitli finansman seçenekleri arasında doğru tercihi yapmak, hem bütçenizi korumak hem de yatırımınızı en iyi şekilde değerlendirmek için önemlidir.

Kullanabileceğiniz kredi seçeneklerini, bankaların verdiği faiz oranlarını, finansal durumunuza uygun olan kredi seçeneğini belirleyerek ev seçiminizi buna göre yapabilirsiniz. Bazen, özellikle ilk kez ev alacaklar için devlet destekli krediler açılabilir, bunları takip edebilirsiniz. 

Ev alırken finansman seçenekleri konusunda dikkatli bir araştırma yapmak ve uzmanlardan destek almak, mali hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak adımlar atmanıza yardımcı olur.  Unutmayın, doğru finansman seçeneğini belirlemek, sıfır bir ev alırken başarılı ve sürdürülebilir bir yatırım yapmanızı sağlar.

Sıfır ev almak konusunda sorularınızın cevaplanmasını istiyorsanız, iletişim formumuzu doldurarak profesyonel gayrimenkul danışmanlarımızla görüşün. Ücretsiz olarak verdiğimiz bu hizmet ile sizin için doğru projeyi biz arayalım!


BİZE YAZIN

MESSENGER

HEMEN ARA

WHATSAPP

İLETİŞİME
GEÇİN
PROJESKOP

Bilgi Formu