Gübretaş Maden Sahasında 6 Milyar Dolar Değerinde Altın Rezervi!

Gübretaş maden sahasında 3,5 milyon Onsluk Altın Rezervinin tespit edilmesinin ardından hisse değeri %10 artış sağladı! Rezervin bulunması haberi ile GÜBRETAŞ’ın hisse değerleri tavan yaparken, dünyada ilk 5’e girecek yoğunlukta altın değerine sahip olduğu açıklandı!


Rezervin değerinin Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Poyraz tarafından yapılan açıklamada yaklaşık olarak 6 milyar dolar değerinde olduğu belirtildi.


SAHADA YAKLAŞIK 3,5 MİLYON ONS KAYNAK!


Gübretaş maden sahasında kesinleşmiş 3,5 milyon ons kaynak olduğunu belirten Yönetim Kurulu Başkanı Poyraz, 1 milyon 920 bin onsun kesinleşmiş kaynak olarak çıkarılmaya hazır olduğunu belirtti.


Yüzde 83’ü rezerve dönüştürülecek olan 1,6 milyon onsun varlığı eklendiğinde toplam 3,2 milyon onsun varlığından bahsediliyor. Poyraz, açıklamalarında bugünkü fiyatlar üzerinden 6 milyar dolar civarında değere sahip olduğunu açıkladı.


“GUBRF” HİSSELERİNE OLUMLU YANSIDI!


Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketi GÜBRETAŞ, Forbes ve Fortune tarafından yayınlanan “En Büyük 100 Türk Şirketi” listesinde 54. Sırada yer alıyor!


Gübretaş’a ait son üç yıllık veri değerlendirmeleri baz alınarak 2020 yılının en büyük şirketi olarak değerlendirilen Gübretaş’ın hisseleri %10 değer artışı yaşadı.


Borsaya bildirilen raporda geçen kaynak değerlerinin yanı sıra altın yoğunluğu olarak Dünya’da ilk 5’te yer alacak madenler arasına gireceği de açıklandı.


TÜRKİYE'DE İLK!


Türkiye’de ilk olarak nitelendirilen altın yoğunluğuna sahip madenin, işletme maliyetinin düşük olması dikkatleri çeken diğer bir ayrıntı olarak gündeme geliyor!


Dünyada 1 ton toprak yığını içindeki altın yoğunluğunun yüzde 2-3 civarında olacağı belirtiliyor. Bu madenin ise yüzde 8,6 civarında ortalama altın varlığı olarak çıkarılacağı belirtiliyor. Bu sebeple dünyada sayılı madenler arasında yer almanın yanı sıra Türkiye’de ilk olacağı belirtiliyor.


Hatta bu maden sahasının bazı noktalarında yaklaşık olarak yüzde 12-14 civarında altın varlığı elde edilebileceği açıklanan diğer veriler arasında yer alıyor.


Türk Tarımı ve Türk Ekonomisi’ne Katkı Hedefleniyor!


Gübretaş, gübre sektöründe sahip olduğu geleneksel liderliğin yanı sıra son yıllarda sahip olduğu atılımlar ile beraber finans ve ekonomi çevresinde yoğun ilgi topluyor!


Türk ekonomisine ve Türk tarımına bu maden sahasını kazandıracak hamleler planlayan Gübretaş, kendi imkanları ile kaynak çıkaracağını açıkladı.Gübretaş tarafından yapılan açıklamada, işletmenin farklı bir firmaya verilmeyeceğini ve kendi ekipleri, kendi yatırımları ile bu madeni çıkararak Türk ekonomisine ve Türk tarımına katkı sağlama hedeflerinin bulunduğu belirtildi.


Yerli kaynaklarla Tarım Kredi ve Gübretaş işbirliği bünyesinde Maden A.Ş.’nin doğrudan bu işletmede aktif olacağı, teknik ve finansman desteğinin kendileri tarafından gerçekleştirileceği belirtildi.


Elde edilen değerin Gübretaş’a kazandırılacağı ve şirket tesislerinde yenileme yatırımları ile Türk tarımına katkı sağlamak adına adımların atılacağı açıklandı!


Gübretaş 2 Yıl İçinde İlk Altının Çıkarılacağını Açıkladı!


Gübretaş’ın gücü ve Tarım Kredi’nin desteği ile maden işletmesinin teknik hazırlıkları ve finansman çalışmaları hızla sürdürülüyor.


2 yıl içinde ilk altının çıkarılacağı ve milli bir değer olarak Türk ekonomisine kazandırılacağı açıklandı!


Türk ekonomisi için değer kazandırılmasının amaçlandığını belirten Gübretaş, Karadeniz’de bulunan 405 milyar metreküp doğalgaz rezervi haberinin ardından Türk ekonomisi ve kaynakları için önemli bir haber olarak gündemde yer alıyor!BİZE YAZIN

HEMEN ARA

WHATSAPP

İLETİŞİME
GEÇİN
PROJESKOP

Bilgi Formu