Ev Alacak Kişilerin Ödeyeceği Emlak Konut Vergileri

Günümüzde herkesin hayali bir ev sahibi olmak… Fakat bütçeye uygun evi seçmek pek kolay değil. Ancak doğru bir bütçe planlaması ve yatırımınız için profesyonel gayrimenkul uzmanlarından destek alarak hayallerinize kavuşmanız mümkün olacaktır. Bütçe planlaması yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında ise en sık göz ardı edilen gider olarak emlak konut vergisi yer alıyor. Ev alacak kişilerin ödeyeceği 2020 yılı emlak konut vergileri ve son yapılan düzenlemeleri bu yazıda inceleyebilirsiniz.

 

Tek Ev Sahibi Olacaklar için Vergilendirme Şartları


Taşınmaz vergileri, arazi ve arsa sahipleri için ayrı, konut ve iş yerleri için ayrı olmaktadır. Bu sebeple tek ev sahibi olacak kişilerin ödediği emlak konut vergileri bu durum göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir. Konutun değerine göre değişiklikler gösteren emlak vergisi, sahip olunan evde kiracı yaşaması durumunda değişmekte ve kişinin gelir düzeyine göre düzenlenmektedir. Genel mülk sahiplerinin ödemiş olduğu vergiler; emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, değer artış vergisi ve kira gelir vergisidir.

Tek ev sahibi olacak kişilerin ödediği emlak konut vergileri, muaf sayılacağı şartlarla kısıtlanmıştır. Muafiyet şartları ise kanunlarla düzenlenmiştir. Hiçbir geliri olmayan ve bunu belgeleyenler, emekliler, herhangi bir engeli bulunanlar, şehit eşi ve çocukları; metrekare şartlarını sağladığı takdirde ev vergisi ödemesinden muaf sayılmaktadır. Metrekare şartı ise 200 metrekare olarak belirlenmiştir. Bu kişiler, muafiyet şartlarını belgeledikleri ve belediyeye müracaat ettikleri takdirde, 0 emlak vergisi uygulanmaktadır. Vergi muafiyet şartları bu şekilde düzenlenmiştir. Tek ev alacak kişilerin  bu şartları göz önünde bulundurması gerekmekte ve emlak konut vergileri için ödemelerini bu şekilde gerçekleştirmelidir.

 

Ev Sahibi Olacakların Ödeyeceği Vergi Çeşitleri

 


1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu, tek ev sahibi olacak kişilerin ödediği emlak konut vergilerini düzenlemiş ve muafiyet şartlarını taşıyan kimseler dışında tek evinin yanı sıra yazlık veya başka bir evi olanlar için emlak vergisi ödeme şartı koymuştur. Bunun yanı sıra tek ev alacak kişilerin ödeyeceği vergiler arasında Belediye gelirleri kanunu gereğince Çevre Temizlik Vergisi bulunmaktadır. Bu ev vergisi ise su faturası ödendiği takdirde ödenmiş sayılmaktadır çünkü çevre temizlik vergisi konut ve iş yerlerinin mükellef olduğu ve su faturasına yansıtılan bir vergi olarak kanunlarda yer almaktadır.

Bir diğer vergi ise değer artış kazancı vergisidir. Bu vergi ise tek evi olan ve bu evi 5 yıl içinde satıp kar elde edenler için uygulanmaktadır. Son olarak Kira Gelir Vergisi, ev sahibi olacak kişilerin ödeyeceği diğer bir vergi olarak kanunlarda yer almaktadır. Bu ev vergisi ödemesi, evin sahibi olan kişilerin, sahip oldukları evi kiraya vermesi durumunda geçerliliğini yitirecektir. Ortaya cüzi rakamlarda değer farkı çıkarsa ödenen vergi kira gelir vergisi olarak ödenecektir.

 

Emlak Vergisi Ödeme Yolları


Gayrimenkul sahipleri tarafından ödenen emlak vergisi senede iki taksit halinde ödenebilmektedir. Emlak vergisi mükelleflerinin, ödemelerini ilçe belediyelerine yapması gerekmektedir. Diğer bir yol ise anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanmaktır. Vergi dairesinin internet şubesinden ödemeler yapılabilmektedir. 2020 yılında ev alacak kişilerin ödeyeceği emlak konut vergileri iki taksit şeklinde yapılabilmektedir. İlk emlak konut vergilerini mart ve mayıs ayları arasında ödemekle yükümlüdür. Ev sahibi olacakların ikinci emlak konut vergi taksit ödemeleri ise kasım ayı içerisinde yapılmalıdır.

Akıllara gelen diğer bir soru ise emlak vergisi ödemelerinin yapılmaması durumunda gecikme cezasının miktarı olacaktır. Bu gecikme zammı ise her ay için yüzde 2 oranında uygulanacaktır. Emlak konut vergisi değerinin hesaplanması ise öncelikle Maliye Bakanlığı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından, ikinci olarak belediyelerin kurmuş olduğu komisyonlarca belirlenecek yüz ölçümü ve değerlendirmelere göre karara bağlanmaktadır. Taşınmazın metrekaresine göre artacak veya azalacaktır.

 

Değerli Emlak Konut Vergisi ve Yeni Düzenlemeler


Ev sahibi olacakların bilmesi gereken diğer bir düzenleme ise 2020 yılı içerisinde emlak konut vergilerine yapılan zamlardır. Bu vergi yalnızca mülkün değerli konut sayılması durumunda ödenecektir. Değerli Konut vergisi, 1319 sayılı Emlak Konut Vergisi Kanunu’na eklenen maddeler ile yeniden düzenlemiştir ve yalnızca konutun değeri 5 milyon Türk lirasının üzerinde değere sahipse mevzuat kapsamı dahilinde olacaktır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yalnızca ilgilisinin ulaşabileceği şekilde ilan edilecektir. Herhangi bir itiraz durumu ise ilan tarihini takiben 15 gün içerisinde yapılmalıdır. Ev alacak kişilerin ödeyeceği emlak konut vergileri için 2020 yılı ödeme prosedürleri bu şekildedir.

Değerli Konut Vergisi dahilinde olan veya olmayan vergiler ev almadan önce belirlenmeli ve zamanında ödenmelidir. Değerli Konut Vergisi kapsamında yapılacak ödeme tutarları, vergi oranları ise mevzuatın 42. maddesinde yer almaktadır. Değerli Konut Vergisi tutarı her yıl taşınmazların değerine göre yeniden hesaplanmakta ve değerleme oranında artış göstermektedir. Ev alacak kişilerin ödeyeceği 2020 yılı emlak konut vergileri ve yeni düzenlemeler bu şekildedir, ev vergisi ödemesi bu düzenlemeler doğrultusunda yapılmalıdır.


BİZE YAZIN

MESSENGER

HEMEN ARA

WHATSAPP

İLETİŞİME
GEÇİN
PROJESKOP

Bilgi Formu