Yeni Evim Konut Kampanyası | Tüm Detaylar

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının ortak çalışması olan “Yeni Evim Konut Kampanyası” ile ilgili tüm detayları sizler için derlerdik.

Piyasa koşullarına göre çok daha avantajlı vade ve faiz seçenekleriyle dikkat çeken program, hane gelir düzeyine göre değerlendiriliyor. Yeni Evim konut kredisi ile alınabilecek sıfır dairelerle ilgili kampanyaya başvurular 16 Ocak’tan itibaren alınmaya başlanacak. 0.69 konut kredisi ile ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar ve satıcılar için kriterler belirlendi. Bankaların iki taraf için de inceleyeceği bu kriterleri Bakan Murat Kurum duyurdu.


Yeni Evim Konut Kampanyasına Hangi Şehirler Dahil?

Konut kampanyasına tüm iller dahil. 3 bölge olarak belirlenen kampanyada; İstanbul 1. bölgede yer alırken Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla 2. bölgede bulunuyor. Kalan diğer iller ise 3. bölge kategorisine giriyor.

Yeni Evim Kampanyası sıfır konutlara yönelik olup, hane halkının toplam geliri dışında bazı şartlar içermektedir. Bu şartlara göre;

  • Kampanya sadece sıfır konutlar için geçerlidir.
  • Yeni Evim Konut Kredisine başvuranların kendine ait bir konutu olmamalıdır.
  • Son bir yıl içerisinde, konut alacağı ilde konut satışı yapmamış olması gerekmektedir.
  • 1. ve 2. Bölgelerden konut alacak kişilerin son bir yıl yılda bu bölgede ikamet etme şartı bulunmaktadır.
  • 3. Bölgede ikamet şartı bulunmamaktadır.
  • Alınan konutlar 5 yıl boyunca satışa sunulamayacak.


Konut Kampanyasında Kredi Limitleri Değişiyor mu?

Yeni konut kampanyasında bölgelere göre kredi limitleri değişmektedir. Buna göre bölgelere göre verilebilecek en çok kredi limitleri;

1.Bölge: İstanbul – 5 Milyon TL

2.Bölge: Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Muğla – 3 Milyon TL

3.Bölge: Diğer tüm iller – 2 Milyon TL


Yeni Konut Kredisi Ödeme Koşulları, Faiz ve Peşinat Oranları

Yeni Evim konut kredisine göre asgari peşinat oranı %10 olarak belirlenmiş olup azami 15 sene vade imkanı sunulmaktadır. Kar payı ve faiz oranları 0,69’dan başlayarak uygulanacaktır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ilk 3 yılda ödenecek aylık taksit tutarının belirli bir kısmını kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek şartıyla üstlenecektir. Bu sayede ilk 3 sene taksit tutarı önemli seviyede aşağı çekilmiş olacak ve konut satın alanların konutlarının tamamlanmasını beklerken ödeme yükü azalmış olacak.

 

Yeni Evim Konut Kampanyasına Hangi Projeler Dahil Olacak?

1.      Tamamlanmış Konutlar

2.      Belirli bir oranda tamamlanmış, bankaların kredi kriterlerine uygun konutlar

3.      Yapımına başlanacak Konutlar

1. ve 2. aşamadaki konutlarla ilgili bankaların değerlendirmesi doğrultusunda finansman sağlanacak. 3. aşamada ise bankanın onayının yanı sıra, müteahhit ile garantörlük anlaşması imzalaması gerekmektedir. Bu sayede inşaatın temeli atılmadan konut kredisi kullanma imkanı sağlanmış olacak.

 

Yeni Konut Kampanyasında Kredi Faiz Oranları Nedir?

Yeni konut kampanyası kapsamında belirlenen faiz oranları şu şekilde belirlendi. 2 milyona kadar olan kredi kullanımlarında %0,69; 2-4 milyon TL arasında %0,79 ve 4-5 milyon TL arasındaki kullanımlar için yüzde 0,99 faiz/kâr payı oranları uygulanacak.

 

Yeni Evim konut kampanyasına dahil olan projeler hakkında detaylı bilgi için Projeskop Proje Danışmanlarımızla iletişime geçin.