İstanbul’un Tarihi Mekanlarındaki Restoranlar

Tarihi bir hamamın terasında ya da bir sarnıcın içerisinde yemek yemek ister misiniz? İstanbul, zengin tarihi yapılarıyla bu hayalinizi mümkün kılıyor. 

İstanbul’da çok eski zamanlardan bu yana ayakta duran ve o tarihi atmosferini koruyabilmiş birçok bina buluyor. Bu binalar genellikle etkinlikler için kullanılmak üzere ya da özel mülkiyet olarak ayrılmış durumda. Fakat bazıları da tarihi restoranlar olarak kullanılıyor. İşte İstanbul’un bu tarihi binalarındaki 5 restoranı sizlere sunuyoruz. 

1. Pandeli, Mısır Çarşısı, Eminönü


1901’de açılan Pandeli restoranı, günümüze kadar gelen ve sadece bu topraklara özgü lezzetleri sunan bir yer. 123 yıllık tarihi ile Pandeli restoranı, Eminönü’nde Mısır Çarşısı’nın üzerinde bulunuyor ve Türk mutfağının tarih ile bütünleştiği bir deneyim sunuyor. Duvarında mavi mozaiklerin yer aldığı yapı, tarihi size hissettiren Türk dekorasyonlarına da sahip.

Pandeli Çobanoğlu tarafından açılan bu tarihi restoran, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere birçok ünlü ismi ağırlamış zamanında. Bunlar arasında Kraliçe II. Elizabeth, Audrey Hepburn gibi yabancı isimler ve Yahya Kemal, Ahmet Hamdi Tanpınar gibi dönemin ünlü türk isimleri de bulunuyor. 

Rum kökenli olan ve Niğde’de doğan Pandeli’nin Türkiye’nin ilk gastronomu olduğuna yönelik bazı bilgiler mevcut. Pandeli’nin köfte piyaz satarak başladığı kariyeri, yüzyıllar boyunca devlet büyüklerinin bile müdavimi olduğu bir restorana evriliyor. Patlıcanlı börek ve kağıtta levrek ise Pandeli’nin spesyaliteleri. Aynı zamanda restoran, Türkiye’nin ilk turizm belgeli restoranı. 

2. Olden 1772, Eminönü


Olden 1772, Eminönü’nde bulunan ve 250 yıllık bir geçmişe sahip Muhsinzade Hanı’nın restorasyonu sonucunda açıldı ve bugün çok özel bir restoran ve otel olarak hizmet veriyor. Gösterişli tasarımı ve tarihi atmosferi, buraya gelenleri büyülüyor. 

Uzun zaman farklı amaçlarla kullanılan ve aslına uygun şekilde restore edilen han, kapısından girenleri anında benzersiz bir etki altına alıyor. Binanın avlu kısmı, Olden 1772 ismiyle restoran olarak hizmet veriyor. Hem Anadolu hem de İstanbul mutfağının eşsiz tatlarını bulabileceğiniz restoranda sadece yerel ürünler kullanılıyor. 

Tarihi dokuyu net bir şekilde hissederken aynı zamanda Türk mutfağının lezzetlerini tatmayı düşünenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. Şık tasarımı ve görkemli binasıyla dikkat çeken restoranda aynı zamanda bir bar bölümü de bulunuyor.

3. Lokanta 1741, Gülhane


Lokanta 1741, Cağaloğlu Hamamı’nın yanında yer alan, kültür ve tarih dolu bir restoran. Michelin Rehberi 2023 İstanbul seçkisinde bulunan lokanta, tarihi 1741’e kadar uzanan çeşitli lezzetleri günümüz Türk ve dünya mutfağıyla birlikte sunuyor. 

Lokanta 1741’in menüsünde hem geleneksel hem evrensel hem de yenilikçi lezzetler bir araya getiriliyor. Aynı zamanda bu lokantaya özgü olarak her yemeğin ayrı bir hikayesi var. Lokantanın yeşillikler içerisindeki terası ve tarihi atmosferi, size yüzyıllar öncesini yaşıyormuşsunuz gibi hissettiriyor. 

4. The Sarnıç Restaurant, Sultanahmet


Sultanahmet’te, tarihi Ayasofya evlerinin bulunduğu Soğukçeşme Caddesi’nin başında bulunan Sarnıç Restaurant, Roma döneminden günümüze kadar gelmiş olan bir yapının içerisinde bulunuyor. 6 taş sütunun taşıdığı kubbeli yapı, 1500 yıllık bir tarihe sahip ve ilk inşa edildiği zamanlarda bir su sarnıcı olarak kullanılmış. 

O dönemlerde Büyük saray ve etrafındaki yapıların su ihtiyacını karşılıyormuş. Önceleri bir oto tamircisi olarak hizmet veren sarnıcın içi zamanla kumla dolmuş. Geçirdiği restorasyonun ardından ise The Sarnıç Restaurant olarak 2021 yılında üst düzey standartlarda hizmet vermeye başlamış.

Yaz aylarının en sıcak günlerinde bile serin olan sarnıcın bu özelliği hem mimarisinden hem de yerin altında bulunmasından geliyor. Tarihi dokusu bozulmadan korunan bu yapı, hem mimarisi hem de akustik ortamı ile ziyaretçilerini büyülüyor; özgün menüsüyle benzersiz bir deneyim yaşatıyor. 

Geleneksel Türk mutfağını dünya mutfağı ile hatmanlayan menüleri, sizi asırlar öncesine götüren büyüleyici atmosferleriyle İstanbul’un tarihi restoranları, adeta bugünden geçmişe uzanan köprüler. Bu mekanlarda yediğiniz her lokmanın hissettirdikleri bambaşka. Özellikle aslına uygun olarak, inşa edildiği dönemin özelliklerini yansıtacak ve misafirlere hissettirecek şekilde restore edilen binalar, burada olmaktan keyif alacak gastronomi tutkunlarını bekliyor.

Benzer bir konsepte ve yapıya sahip farklı bir yer keşfetmek isterseniz, Fişekhane’yi de ziyaret edebilirsiniz. Yakın zamanda açılan ve İstanbul’un gözde mekanlarından biri haline gelen Fişekhane de restore edilmiş tarihi bir binada hizmet veriyor. 


BİZE YAZIN

MESSENGER

HEMEN ARA

WHATSAPP

İLETİŞİME
GEÇİN
PROJESKOP

Bilgi Formu