Türkiye Konut Fiyat Endeksi: 2020 Yılı Markalı Konut Satışlarında Rekor!

Türkiye Konut Fiyat Endeksi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenmekte ve gayrimenkul yatırımınızın seyrini önceden belirlemeniz için yol gösterici nitelik taşımaktadır. Türkiye’de gayrimenkul sektörü hızla değer kazanan bir yatırım aracıdır. Ve en hızlı geri dönüş sağlayacağınız sektör olarak gösterilmektedir. Tüm bu sektörel belirlemeler, bilimsel ve somut istatistiklere dayanmaktadır. 2020 yılı verileri baz alındığında Temmuz ayı konut stok erime hızı, 10 yıl içerisinde en hızlı erimenin yaşandığı dönem olarak belirlenmiştir. Türkiye Konut Fiyat Endeksi verileri incelendiğinde endeks başlangıç yılından beri %99.90 oranında nominal artışın gözlendiği GYODER 2020 Temmuz endeks verileri ile açıklanmıştır.


Yeni tamamlanan bir konut projesinin değeri, yeni konut fiyat endeksine göre belirlenmektedir. Bu sebeple yeni tamamlanmış bir konut satın alırken Türkiye’de konut piyasasının büyüme hızına ve değerlerine güvenilir bir kaynaktan ulaşabiliyor olmak, bireysel veya kurumsal tüm yatırımlarınızda kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.


Sermayenizi Yatırıma Dönüştürmenin En Kesin Çözümü!


Türkiye Konut Fiyat Endeksi, Türkiye’de konut fiyatları üzerinde gerçekleşen değişimleri ölçen bir endekstir. Türkiye’de gayrimenkul sektörü hızla artan yatırım değeri ile sermayenizi değerlendirmenin en kesin çözümüdür. Hızla büyüyen sektör hakkında verilere sahip olmanız, yatırım esnasında yol haritanızı etkileyecek önemli bir faktör olacaktır.


Türkiye’de emlak sektöründe değer belirleyici olan konut fiyat endeksi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak, güçlü bir yatırımcı olmanızı sağlayacak. Türkiye Konut Fiyat Endeksi hesaplamasının nasıl yapıldığı konusunda ayrıntılı bilgiye sahip olmak ise sorularınıza kesin cevap verecektir.


Türkiye Konut Fiyat Endeksi başlangıç tarihi yani temel yılı 2010’dur. Türkiye’de konut fiyatları, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere bağlı olarak belirlenmektedir. Satışa çıkan tüm konutların fiyatları, 2010 yılında belirlenmiş değerlere bağlı olarak değişmektedir. 2020 yılı Temmuz ayı, endeks başlangıç yılından beri konut stoklarının en hızlı eridiği ikinci yıl olarak belirlenmiştir.


Türkiye Konut Fiyat Endeksi Nasıl Belirleniyor?


Peki, Türkiye Konut Fiyat Endeksi nasıl hesaplanır? Bu sorunun cevabı karmaşık değildir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, satışı gerçekleşecek olan konutlar üzerinden konut kredisi veren bankaları kullanmaktadır. Konut kredisi veren bankaların ekspertizi tarafından yapılan konut değerleme raporuna göre belirleme yapılmaktadır. Ekspertiz tarafından yapılan değerlemeye bağlı olarak konut değerleri verileri elektronik ortamdan alınmaktadır.


Türkiye'de yeni yükselen konutlar için ise yeni Konut Fiyat Endeksi geçerli olmaktadır. Konut piyasasında değerlerin değişmesini sağlayan belirleyici faktörler bulunmaktadır. Fakat bu faktörler de verilerin değişimi ile orantılıdır. Türkiye Konut Fiyat Endeksi içinde yaşanacak karmaşayı ortadan kaldırmak gerekmektedir. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenmiş bir yöntem vardır. Bu yöntem basittir. Benzer yapıya sahip olan ve benzer özellikleri taşıyan konutlar gruplandırılmıştır. Bu gruplar için ortalama değer belirlenmiştir. Fiyatlar bu ortalama değerlere göre belirlenmektedir.


Temmuz Ayı Konut Fiyat Endeksi: Türkiye Markalı Konut Satışlarında Rekor!


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan Konut Fiyat Endeksi verilerine göre Temmuz ayında bir önceki aya göre %1.06 oranında artış belirlenmiştir. 2019 Temmuz ayı ile kıyaslandığında ise %7.13 oranında artış yaşanmıştır. 2010 yılı Ocak Ayı verileri incelenecek olursa %99.90 oranında nominal değer artışı yaşanmıştır. Konut satış rakamlarının ve talebin 2-3 kat arttığı ve konut yatırımının her geçen yıl hızlı büyüme ivmesi sayesinde gayrimenkul yatırımını güçlendirdiği verilerle kanıtlanmıştır.


Konut yatırımı için en çok kazandıran iller;


İstanbul
%16
Ankara
 %23
İzmir 
 %18
Bursa
%7
Antalya
 %28En yüksek yıllık değişim gösteren iller;


Kahramanmaraş         
  %43.31
Sakarya  
%43.13
Bolu    
%37.67
Eskişehir 

 %36.18İstatistiklere Göre Konut Almak için En Doğru Zaman!


Türkiye Konut Fiyat Endeksi ve satış istatistiklerine göre Türkiye’de hatta dünyada konut almak için doğru bir zaman olduğu öngörülüyor. Özellikle İstanbul’da bir konut almanın ise tam zamanı! Bunun sebebi ise son üç yıl içinde konut fiyatlarının m2 fiyatı olarak %6 düşüş göstermesidir. Fakat önümüzdeki 6 ay içinde Türkiye’de genel olarak %8 oranında fiyat artışı öngörülmektedir. En yüksek artış ise Antalya bölgesinde beklenmektedir.


Aslında yaşanan küresel pandemi krizinin ardından müstakil ev satışlarında artış saptanmıştır. Daha sakin bölgelerde ve daha izole bir hayat yaşamayı tercih edenlerin sayısının yılın son çeyreğinde daha hızlı artacağı öngörülmektedir. Bu verilerin ışığında bir ev satın almak için en doğru zaman olduğu kesinleşmektedir.


Konut stoklarının fazla olduğu bölgelerde ise değerlerin düşüşe geçtiği gözlemlenmektedir. Ayrıca yabancı yatırımcıların, konut kredisi faizlerinin düşmesi ile beraber gayrimenkul yatırımına yöneldiği analiz edilmiştir. Ayrıca istatistiklere göre en çok değer artışı yaşayan bölgeler; Bahçeşehir, Başakşehir, Basın Ekspres, Maslak ve Büyükçekmece’dir. Gayrimenkul yatırımı yapacak olanlar için İstanbul’da hızlı getiri sağlayacak ilçeler bulunmaktadır.


İstanbul'da En Yüksek Yatırım Geri Dönüşü Sağlayan İlçeler


Türkiye konut fiyat endeksi, konut stokları ve değerleri incelenecek olursa, İstanbul’da yatırım geri dönüş hızını veren amortisman süresinin en hızlı ve en yüksek olduğu ilçeler;


Beylikdüzü,
Avcılar,
Esenyurt,
Başakşehir olarak belirlenmiştir.


Konut stoklarının azalması ile beraber, amortisman süreleri düşmeye başlayacaktır. İnşaat firmalarının son zamanlarda yeni konut projeleri için duraksama dönemine girdiği görülmektedir. Bu sebeple tamamlanan veya inşaat halinde olan konut projeleri arasından bu karlı dönem içerisinde size en uygun olan konut tercihini yapmak size uzun vadede beklentilerinizin üzerinde yüksek geri dönüş sağlayacaktır. Projeskop ekibi olarak sizler için en karlı ve uygun seçenekleri bir araya getirdik. Standartlarınıza ve bütçenize en uygun evi bizlerle iletişime geçerek seçebilirsiniz.


Türkiye’de alım-satım oranlarının hızla yükseldiği belirlenmiştir. Buna bağlı olarak kiralama eğiliminin arttığı görülmüştür. FAKAT BU DURUM TERS BİR ETKİ YARATMIŞTIR. Kira taleplerinin hızla artması ve enflasyon artışı ile beraber kira bedelleri hızla artmıştır. Bu sebeple konut fiyatlarının önümüzdeki 6 ay içerisinde hızla artacağı göz önünde bulundurulacak olursa kiralamak yerine bir ev satın almak maliyetlerinizin uzun vadede düşmesini sağlayacaktır. Fiyatların düşüşü ve konut faiz oranlarının azalması fırsat olarak değerlendirilmelidir.


(Projeler ve Konut Yatırımı Hakkında Ayrıntılı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz)