Türkiye'de Yatırım için En İdeal Sektörler | Yatırımınız için 3 Hedef

Sora Sora Bağdat bulunur tabiri çok sık kullanılıyor fakat bu esnada yaşanacak vakit kaybı göz ardı ediliyor. Türkiye’de güçlü yatırım için gündemde yer alan ideal sektörleri değerlendirdiğimiz bu yazı yol haritanız olacak,  her zaman basit yoldan yönünüzü bulmanızı sağlayacak rehber niteliği taşıyor!

Daha önceki yazılarımızda Türkiye’de yatırım yapmak için avantajları ya da daha özelleştirilmiş hali ile en ideal sektörler arasında yer alan gayrimenkul yatırımı hakkında bilgiler sunmuştuk. Fakat tüm bu bilgiler kadar önemli olan, özellikle yabancı yatırımcılar için merak konusu haline gelmiş, Türkiye’de hızla yükselişe geçen ve en ideal olarak gösterilen yatırım sektörleri seçenekleridir.


Türkiye'de Yatırım için En İdeal Sektörler | Plan Yapın!


Artan nüfusa bağlı olarak sürekli gelişen ve yeni oluşan iş alanları ile Türkiye'de yatırım yapmak için en ideal sektörler yer değiştirmekte ayrıca şekli ve maliyeti de değişime uğramaktadır. Türkiye’de yatırım yaptığınız sektörün hızla getiri sağlama olasılığı kadar götürüsü de olabilmektedir. Doğru analizler ve Türkiye’de en iyi getiriyi sağlayacak sektörler kadar önemli olan bir husus ise doğru yatırım hedefi ve aşamalarıdır. Bu konuya sektörlerin analizi esnasında kısaca değineceğiz.


Hisse Senedi Yatırımı | Krizi Fırsata Çevirin!


Türkiye’de yatırım aracı olarak kullanılan en ideal sektörler arasında en hızlı değer artışı ve getiriyi elde etmek için hisse senedi yatırımı yapmak, yerli ve yabancı sermaye sahipleri tarafından sıkça tercih edilmektedir.
Genel olarak incelemeden önce belirtmemiz gereken diğer bir konu ise günümüzde yaşanan pandemik salgın sebebi ile yaşanan ekonomik çalkantıyı fırsata çevirebileceğinizdir. Dünya da yaşanan hisse değer kaybı Türkiye’de de hızla etkisini sürdürmektedir. Örnek verecek olursak Amerika’da üretimi durdurmaya hazırlanma haberlerini okuduğumuz Boeing’in hisse değerinde yaşanan düşüşün sebep olduğu kaybın yüzde 44 olduğu belirtildi. Türkiye’de ise THY için salgın etkisinden kaynaklanan hisse değer kaybını görmekteyiz bunun yanı sıra tüm dünyada seyahate vurulan bir darbe söz konusudur.

Türkiye'nin almış olduğu sağlık önlemlerinin hızla geliştirilmesi ve önlemlerin artırılması ile salgının kısa sürede en az kayıp ile sona ermesi beklenirken aynı durum dünyada da gözlemleniyor. Küresel çapta karşılıklı dayanışmanın sürdüğü günümüzde, şirketlerin değer kaybının hızla toparlanacağı öngörülüyor. Bu sebeple hisse senedi yatırımı küresel ekonomi için büyük değer taşırken aynı zamanda finansal liberalizasyon ve ülkelerin kalkınmasının yanı sıra yatırımınızı hızla beklentinizin üzerinde bir değere ulaştıracaktır.


Hisse Senedi Yatırımı Beklentinizi Hızla Karşılayabilir!


Hisse senedi yatırımı yapmak isteyenlerin veya hedefleyenlerin öncelikle borsa hakkında bilgi sahibi olması şarttır. Hisse senedi veya finans piyasalarına hakim olmanız hayati önem taşımaktadır. Bankalar veya aracı yatırım şirketleri üzerinden oluşturacağınız yatırım hesabı ile portföy oluşturmanız mümkün olacaktır. Fakat unutmayın ki hisse senedi piyasaları dünyada yaşanan küresel çaplı ekonomik dalgalanmalardan hızla etkilenmekte ve bu konuda çok hassas bir sistem işletmektedir. Türkiye’de yapacağınız iyi planlanmış ve analizler sonucunda gerçekleştirilmiş hisse senedi yatırımı özellikle yabancı sermaye sahipleri için hızlı bir şekilde beklentileri karşılamaktadır. Bu sebeple Türkiye’de yatırım için en iyi sektörlerden biri olarak hisse senedi yatırımı gösterilmektedir.


Turizm | Türkiye’de Yatırım için En İdeal Sektörler


Türkiye’de yerli veya yabancı, yatırım yapmak isteyen tüm sermaye sahipleri için devlet teşvikler sağlamakta ve turizm alanı en ideal sektörler arasında başı çekmektedir. Asya, Avrupa, Afrika ve Orta doğu ülkeleri arasında bulunduğu konum itibari ile büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda jeopolitik konumundan doğan kaynak genişliğinin yanı sıra doğa ve kültür güzellikleri ile popüler bir medeniyet olarak bilinmektedir.

Hükumet tarafından sağlanan teşvikler ile beraber Türkiye’de yatırım yapmak için en ideal sektörler arasında öne çıkan turizm sektörü adına Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verileri inceledik. Açıklanan son verilere göre bir önceki yıla göre turizm gelirinin %17 arttığı belirlenmiştir. Önceki yılın aynı çeyreği üzerinden yapılan araştırmalara göre ziyaretçi sayısının yanı sıra kişi başı veya tur üzerinden gelen harcamaların arttığı kesinleşmiştir.


Yatırım Teşviki | Türkiye'de Yatırım için En İdeal Sektörler


Türkiye’de yatırım yapmak isteyen veya planlayan vatandaşların yanı sıra yabancı yatırımcılar için en ideal sektörler arasında turizm gösterilmektedir bunun yanı sıra İstanbul ve Antalyayı ilk sıraya almalarını önerebiliriz. Her yıl değer kazanan turizm sektörüne yapılacak yatırımın önü açıktır. Türkiye turizm açısından cennet olarak gösterilen bir ülkedir. İstanbul’un sahip olduğu eşsiz mimarisi ve tarihi kültürü ile Antalya'nın sahip olduğu doğal güzellikleri ve dünyaca meşhur olan golf otelleri ve su sporları ile her yıl binlerce turisti çekmektedir. Bunun yanı sıra kış turizmi için Kapadokya, Erciyes gibi yerlerin de turizm açısından taşıdığı değer büyüktür. Bunun yanı sıra turistik ziyaret veya yatırımcı kimliği ile gelen yabancılar için ilgi uyandıran cazip imkanlar sunulmaktadır. Ayrıca kültür turizmi açısından büyük bir medeniyet tarihine sahip olan Türkiye'nin sahip olduğu tarihi eserler, eski uygarlıklardan kalan kalıntılar ve mimari yapıları ile de ilgi odağı olduğu bilinmektedir.

Türkiye’de tüm bu imkanlardan yararlanmak ve her yıl dengelerin izlediği pozitif seyri yatırımında gözlemek isteyen yatırımcılar için de devlet teşvikleri ön plana çıkmaktadır. Türkiye’de turizm tesisi kurmak için hazine arazileri yatırımcılar için tahsis olabilmektedir. 49 sene olarak belirlenen süre içerisinde yatırımcı alanı kullanabilirken, devlete yaptığı rant ödemesi en düşük seviyelerdedir. Bunun dışında turizm işletmeciliği için yatırım yapacak olan tesisler adına vergi muafiyeti ve indirimi gibi teşvikler söz konusudur.


Gayrimenkul Yatırımı | Yenilikçi Projeler ile Kazanın!


Türkiye’de gelişen ekonomi ve iş gücü ile beraber inşaat ve emlak sektörü için yatırım yapmak isteyen veya  planlayanların sayısı hızla artmakta ve en iyi sektörler arasında yerini almaktadır. Türkiye’de var olan kentsel dönüşüm projeleri ile canlılık kazanan gayrimenkul sektörü, uzun vadeli yatırımcı olacak kişiler için yenilikçi projeler ile her geçen gün değerine değer katmaktadır.

Türkiye’de yatırım yapmak için en ideal  olarak gösterilen sektörler arasında yerini alan gayrimenkul sektörüne yatırım yapmak için sunulan imkanlar arasında en önemlisi ikamet izni alınması şartının geçersiz olmasıdır. Hatta Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak için bir ev almanız yeterli olacaktır. Bu konu hakkında önceki yazılarımız üzerinde ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.
Verimli varlık yönetimi isteyen yatırımcıların fonlarını gayrimenkul fonlarına aktardığı görülmektedir. Gayrimenkul yatırımı için artılar ve eksiler söz konusudur fakat bu durum tüm sektörler için geçerlidir. Gayrimenkul sektöründe yatırımınız üzerinden yaşayacağınız kayıp oranı diğer sektörlere oranla daha az olacaktır.


Aktif Yönetim ile Gayrimenkul Yatırımınız Verim Kazansın!


Küreselleşme ile beraber dünyada gayrimenkul yatırımının yolu açılmış ve deniz aşırı fırsatların çeşitlenmesi ile getiri oranı artarak hızla değer kazanmıştır. Ticari anlamda gayrimenkul yatırımı söz konusu ise yine Türkiye bu konuda yatırımınız için en karlı seçenek olacaktır. Küçük getirileri ile sağlanacak yatırım karı yerine riskli ama yüksek kar getirisi olasılığı yüksek bir ticari yatırım daha verimli bir seçenektir. Yüksek değere sahip her yatırım risk barındırmaktadır. Riskleri ise verimli ve aktif bir yönetim ile sınır dışı edebilirsiniz.

Türkiye’de yatırım yapmak için en riskli sektörler arasında başı çeken gayrimenkul sektörü içerdiği riskler için önlem ve verimlilik faaliyetlerine sahiptir. Gayrimenkul fonları ve FOF olarak bilinen fon fonları, yatırımcılar için verimlilik ve aktif yönetimi amaçlayan yatırım stratejisidir. Gayrimenkul yatırımı için birçok farklı seçenek ve detay bulunmaktadır. Farklı başlıklar altında incelemek doğru olacaktır.


BİZE YAZIN

MESSENGER

HEMEN ARA

WHATSAPP

İLETİŞİME
GEÇİN
PROJESKOP

Bilgi Formu