Türkiye'de Turizm Çalışanları İçin Zorunlu Aşı Kayıtları Başladı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada tüm turizm personellerinin Mayıs ayı sonuna kadar aşılanacağı belirtildi. Güvenli turizm sertifikası kapsamında yapılacak olan aşıların, tüm turizm profesyonellerine uygulanması için “aşılama kayıt sistemi” hayata geçiyor. Türk turizm hizmetlerinin, yaşanan pandemi krizi sürecinde güvenli kalmasını sağlayacak bir dizi uygulama hızla geliştirilmeye ve yürütülmeye devam ediyor.

Güvenli Turizm Sertifikası Çok Geniş Önlemler İçeriyor!Güvenli Turizm sertifikasyon programı, pandemi sürecinde Türkiye Dışişleri, Kültür, Turizm ve Ulaştırma Bakanlıkları ile ortaklaşa sürdürülen bir program!


Öncelik Güvenli Turizm Sertifikasyon Programına Kayıtlı İşletmelere Verilecek!Türkiye’de turizm sektörü personelleri güvenle hizmetlerini sürdürüyor. Ülke genelinde turizm sertifikasyon programına kayıtlı turizm işletmeleri ise aşı uygulamasında önceliğe sahip!


İşletmeler Personellerini Aşılama Kayıt Sistemine Kaydettirecek!


Aşılama sisteminden faydalanacak turizm işletmeleri, çalışanlarını kayıt plana kayıt ettirecek.

T.C Sağlık Bakanlığı ve aşılama kayıt sistemi entegre olacak. Kayıt ettirilen turizm çalışanları, Sağlık Bakanlığı tarafından aşılama planına dahil olacak.

Aşılanan turizm çalışanlarının kontrolü E-Nabız sistemi üzerinden sağlanacak.


Yaz Sezonu Başlamadan Tamamlanacak!


Yaz sezonu başlamadan önce tamamlanması planlanan aşı uygulaması turizm sektöründe hizmet veren tüm kurum ve kuruluşlarda uygulanacak.

Oteller, konaklama tesisleri, restaurantlar, havayolları, otobüs ve seyahat acenteleri gibi birçok alanda uygulamaya konulacak!


Turizm Sektörü Yıl Boyunca Güvenle Kesintisiz Açık!


Türk turizm sektöründe görev alan tüm personellerin aşı olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Türkiye’de yıl boyunca turizm sektörünün canlı kalması ve güvenle hizmetlerini sürdürebilmesi için görev alan herkes aşı kayıt sisteminde tutulacak.