Türkiye'de Emlak Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Gayrimenkul Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Konular Nelerdir?

Bir mülk satın alırken, dikkate alınması gereken çeşitli konular vardır.

Yeni bir mülke yatırım yapmayı mı düşünüyorsunuz? Ya da belki de konfor ve neşe duyabileceğiniz hayalinizdeki mülkün peşindesiniz… Yatırım yapmadan önce düşünmeniz gereken birkaç konu var! Onları keşfetmek için okumaya devam edin!

Mülkünüzün konumu, projede düşünülen sosyal donatılar ve mülkün tasarımı, mülk satın almadan önce dikkat edilmesi gereken önemli noktalar arasındadır. Bunun dışında evinizde balkon, bahçe, teras gibi açık alanlara sahip olmak isteyebilirsiniz. Ayrıca mülk satın alırken öncelikle hangi özellikleri istediğinizi belirlemelisiniz;

 • Oda Sayısı
 • Projenin Yeri
 • Daire/Villa Büyüklüğü
 • Mutfak Düzeni
 • Alış fiyatı
 • Güvenilir Danışmanlık Hizmeti Bulma
 • Yapının Mukavemeti
 
1. Oda Sayısı

Alacağınız mülkün büyüklüğü fiyata doğrudan etki eder. Değerinden fazlasını ödememek için brüt ve net metrekare arasındaki farkı bilmeniz ve ihtiyaçlarınıza göre mülkü belirlemeniz yararınıza olacaktır.

Net metrekare, mülkün kullanabileceğiniz alanlarını gösterirken, brüt metrekare duvar, kolon, balkon gibi diğer alanları da içerir. Örneğin brüt 100 m² daire ile net 100 m² aynı özelliklere sahip ve aynı fiyata satılan iki daireyi karşılaştırdığımızda net 100 m² olan daireyi seçmek doğru olacaktır.


2. Mülkün Konumu

Amacınız sadece yatırım yapmaksa, ulaşıma ve ana yollara yakın bir bölgede emlak satın almak doğru seçenek olabilir. Buna bağlı olarak da mülkünüzün değeri her geçen gün artacaktır.

Öte yandan, bir yabancı olarak Türkiye'de mülk satın almayı ve içinde yaşamayı düşünüyorsanız, sizin ve ailenizin şehrin her yerine kolayca ulaşabilmeniz için merkezi bir nokta seçebilirsiniz.
3. Mülkün Oda Sayısı

Gayrimenkul alırken amacınıza ve ihtiyaçlarınıza göre doğru kararı vermeniz gerekir. Sevdiklerinizle birlikte yaşamayı tercih ediyorsanız, Türkiye'de 3+1 veya büyük bir villa satın alabilirsiniz. Bazı projeler size evinizi yenileme ile genişletme seçeneği sunar. Bazı yatırımcılar ise iki daire almayı tercih edip uzatma talebinde de bulunabiliyorlar. Yatırım için otel konseptli bir proje ya da home-ofis de yeterli olabilir.


4. Mutfak Düzeni

Türkiye'de bir mülk satın almayı düşünüyorsanız, mutfak düzenine de dikkat etmelisiniz. Özellikle mutfakta vakit geçirmeyi seviyorsanız geniş bir alan seçmelisiniz.

Türkiye'de daire ve villalarda birçok çeşit mutfak düzeni alıcılara sunulmaktadır. Örneğin; l mutfak düzeni, adalı mutfak, u mutfak, koridor mutfak, pullman mutfak…


5. Mülkün Fiyatı

Türkiye'de mülk satın almanın en doğru yöntemi, satın alma fiyatını karşılaştırma yaparak bulmaktır. Ayrıca bu yöntemlerden faydalanabilirsiniz;

 • Kira değerine göre ev değeri hesaplama
 • Gayrimenkul danışmanlarından bilgi alarak konut değeri hesaplama
 • Ev ekspertiz değeri hesaplama

6. Türkiye'de Gayrimenkul Alırken Güvenilir Danışmanlık Hizmeti Bulma

Gayrimenkul satın almadan önce aklınızdaki tüm sorulara cevap verebilecek bir hizmet almanız önemlidir.

Tüm projeleri tek çatı altında bulabileceğiniz ücretsiz proje danışmanlığı hizmeti olan Projeskop, Türkiye'de gayrimenkul satın alma konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlıyor. Alacağınız hızlı ve güvenilir hizmet ile en karlı satın alma sürecini gerçekleştirebilirsiniz.


7. Yapının Mukavemeti

Yayınlanan ilan sayfalarında beğendiğiniz herhangi bir mülkü bizzat gördüğünüzde bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Mülkün güneşli mi nemli mi olduğu gibi birçok detayın dışında alacağınız mülkte kullanılan malzeme ve işçiliğin kalitesi de dikkat edilmesi gereken bir noktadır.


Türkiye'de Emlak Satın Alma Avantajları Nelerdir?

Yeni bir mülk satın almak hem yaşam alanı oluşturduğu hem de yatırım kaynağı olduğu için oldukça avantajlıdır. Ayrıca;

 • Kira getirisi sağlar.
 • İkamet etmeyi tercih ederseniz sosyal tesislerden yararlanmanızı sağlar.
 • Uygun fiyatlardan yararlanmanızı sağlar.
 • Arzu ettiğiniz yaşam tarzına sahip olmanızı sağlar.

BİZE YAZIN

HEMEN ARA

WHATSAPP

İLETİŞİME
GEÇİN
PROJESKOP

Bilgi Formu