Kanal İstanbul İhalesi Yakında Sonuçlanıyor! Projeye Ait Detaylar...

Kanal İstanbul projesi için çalışmaların tamamlanacağı tarih açıklandı. Türkiye’de büyük ses getiren “Çılgın Proje” için hazırlıklar tamamlandı. "Asrın projesi" olarak anılan Kanal projesi için özel bir ekip çalışıyor. Projenin Haziran ayında ihaleye çıkarılması planlanıyor. Entegre edilecek orman alanı, ticari üniteler, üniversite, sağlık alanları, yat limanı, kültürel tesisler, işletmeler ve düşük yoğunluklu mahalle konseptli konut projesi ile şehre değer katması planlanıyor.

Yaklaşık 75 milyar lira değerinde olan ve imar planlarının hazırlığı sürdürülen Kanal İstanbul için planlanan tarih ve detaylar ise şöyle…


Kanal İstanbul projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bünyesinde Özel Ekip Çalışıyor!

Kanal İstanbul projesinin imar planlarının hazırlığı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde çalışan özel ekip çalışmalarını hızla sürdürüyor. Projenin Mayıs ayında askıya alınmasının ardından tamamlanması için ihalenin Haziran ayında kesinleşeceği açıklanıyor.


Kanal İstanbul’un Her İki Yakasında 500 Bin Nüfusluk Konut Alanı


Kanal İstanbul projesinin her iki yakasında yatay mimarili, mahalle konseptli konut alanı planlanıyor. Haziran ayında faaliyete geçecek olan çılgın proje için düşük yoğunluklu konut alanı için hazırlıklar hızla sürdürülüyor. Asrın projesi için tasarlanan 500 bin nüfusluk konut alanının planlama aşaması sürüyor.


Konut Alanı için Hizmet Alanları ve Ekolojik Koridor Tasarlanıyor

Konut alanlarına hizmet vermesi için ticari üniteler, resmi kurum ve sosyal tesisler planlanıyor. Ayrıca spor, turizm, sağlık, kültür ve eğitim gibi alanlar için planlanan tesisler projede yer alıyor.

Yeşil ekolojik koridorlar ile projede yeni yerleşim alanları tasarlanıyor. Kanal İstanbul’a değer katacak lojistik bölgeleri ve kıyı kullanım alanları da projede olması kararlaştırılan alanlar dahilinde!


KANAL İSTANBUL PROJESİNİN MALİYETİ İSE 75 MİLYAR LİRA!

Planlama aşaması süren Kanal İstanbul’un maliyetinin 75 milyar TL olacağı açıklandı. Projenin tamamlanmasının ise 7 yıl süreceği belirtildi. Asrın projesi olarak Haziran ayında kesinleşecek Kanal İstanbul projesinde entegre edilecek tesisler ile beraber İstanbul’a değer katması planlanıyor.


İstanbul, Dünya Ticaretinin Odak Şehri


Dünyada deniz yolu ile gerçekleştirilen yük trafiği için Kanal projesi büyük öneme sahip.

Özellikle 2050 yılında 78 bin geminin Boğaz’dan geçeceği öngörülüyor. Kanal projesi ile Boğaz’da yaşanacak herhangi bir aksama durumunda riskler ortadan kalkacak. Dünya ticareti ve ekonomisi için İstanbul ciddi ölçüde önemli bir şehir. Kanal projesi ise bu noktada hayati önem taşıyor.


Kanal Istanbul Projesinin Tamamlanması için 20 Bin Kişi Çalışacak

Haziran ayında gerçekleşecek ihale ile beraber çalışmaların başlamasının ardından Kanal İstanbul’un inşaat-hazırlık aşamasında 10 bin kişinin çalışması planlanıyor. Ayrıca yat limanı ve diğer lojistik alanları için yaklaşık 10 bin kişi çalışacak.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ise “Projeyi Çok Kısa Sürede Tamamlayacak Güce Sahibiz” açıklaması geldi…


Kanal İstanbul Projesini Üstlenecek Firma!

Kanal İstanbul projesini üstlenecek firmanın bu yıl belirlenmesi planlanıyor. Çimento ve inşaat yatırımları için Afrika ve Balkanları radarına alan Limak Holding, Kanal projesi ile yakından ilgileneceğini açıkladı.


Ayrıca Kanal projesi ile ilgilenen Çin, Belçika ve Rusya gibi birçok ülke yer alıyor.


Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada ise projeyi üstlenmek için birçok firmanın talip olduğu belirtildi. Projenin Yasal altyapısına ilişkin çalışmaların sürdürüldüğü ve 2021 yılı içinde üstlenici firmanın belirleneceği açıklandı.