İstanbul’da Ofis Kiraları Hızla Düşüyor!

İstanbul’da ofis kiraları hızla düşüyor. 15 yıldır her üç ayda bir hazırlanan raporun verilerine göre pandemi süreci ile birlikte ofis kiralamalarında hızla düşüş kaydedildi.


Dünya genelinde son bir yıldır etkisini gösteren Covid- 19 virüsü ile yeni alışkanlıklar hayatımıza girdi. Çoğu şirketin home office çalışma sistemine geçiş yapması ile ofis beklentileri hızla değişmeye başladı. Sektördeki belirsizlikten dolayı işverenler farklı çözüm arayışlarına yöneldi.


Son 10 Yıllık Rapora Göre İstanbul’da Ofis Kiraları Hızla Düşüyor!

İstanbul Ofis Pazarı Genel Bakış isimli rapora göre; ofis kiralama hacminin bir önceki seneye oranla %30 düşüş yaşadığı belirlendi. 12 ofis bölgesinin incelemeye alındığı bu rapora göre, İstanbul’da 2011-2020 arası dönem içinde ofis kiralarının dip seviyeye ulaştığı belirlendi.
İstanbul iş dünyasının merkezi olarak tanımlanan; Maslak, Beşiktaş, Levent, Esentepe ve Gayrettepe’de A sınıfı ofis binalarındaki kira ortalaması %43 düştü!


Ekonomik Gerekçeler Ofis Artış Hızını Yavaşlattı
İstanbul’un merkezi iş bölgelerinde A sınıfı binalarda boşluk oranı %30’a ulaştı. Bu durum 2020 yılı ofis piyasasına yansıyarak, işlem hacminde %30 daralmanın yaşanmasına sebep oldu. Covid-19 virüsünün hızla yayılması çoğu sektörde olduğu gibi ofis pazarında da etkili oldu.


Birçok Firma Home Office ve Dönüşümlü Çalışma Sistemini Tercih Ediyor


Covid-19 virüsünün 2019 yılının sonunda ortaya çıkması ve hızla yayılması pek çok sektörü etkiledi. Küresel pandemi süreci ile uygulanmaya başlayan kısıtlamalar çoğu şirketi evden çalışmaya yöneltti. Bu durum ofis talebinde ciddi değişikliklere yol açarak, ofislerin hızla boşalmasına sebep oldu.
Covid-19 salgını nedeniyle İstanbul’da ofis kiraları hızla düşüyor, ofisler boşalmaya başlıyor. Birçok firma ev-ofis (home-office) ve dönüşümlü çalışma modeline tercih ediyor. Pek çok kurumsal firma pandemi sonrasında da uzaktan çalışma sistemine devam edeceğini belirtti.


İstanbul’da yer alan en güncel ofislere web sitemiz üzerinden ulaşabilir, gayrimenkul danışmanlarımızla iletişime geçerek bütçenize en uygun ofisi bulabilirsiniz!