Galataport Kruvaziyer Limanı Projesi Nisan’da Tamamlanıyor!

 

İstanbul Galataport Kruvaziyer Limanı, uluslararası kruvaziyer şirketlerinin ana limanı olmaya hazırlanıyor! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, Nisan ayında Galataport’un faaliyete açılacağı belirtildi.


25 milyon ziyaretçi çekme potansiyeli olan Galataport aynı zamanda devasa bir kentsel dönüşüm projesidir.


Yılda 1,5 milyon kruvaziyer gemisinin yanaşması planlanan projedeki ana binalar tamamlandı! Uluslararası alanda ses getiren dev proje için çalışmalar aralıksız sürüyor. 2021 yılında limana yanaşmak için 61 gemi rezervasyonu ise şimdiden yapıldı!


Galataport Limanı’na 1,7 Milyar Dolar Yatırım!Dünyanın en büyük kıyı projelerinden biri olan Istanbul Galataport Kruvazier Limanı için 1,7 milyar dolar değerinde yatırım yapıldı.


Doğuş Grup ve Bilgili Holding tarafından işbirliği yapılarak geliştirilen proje, uluslararası alanda ses getirdi. Liman projesinde terminal binası, duty free mağazalar, otel, restaurant, kiralanabilir ofisler, devlet otoriteleri için özel alanların yanı sıra daha birçok ticari ve teknik alan yer alıyor.


26 Şubat günü tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından İstanbul Beyoğlu tarihi Atlas Sineması ve Istanbul Sinema Müzesi de Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması ile açıldı…

Galataport Projesi için Çalışmalar 2016’da Başladı!


İstanbul’da hayata geçirilen dev Galataport Kruvaziyer Liman Projesi için çalışmalara 2016 yılı sonunda başlandı.


Eski yolcu kabul noktalarının yapıldığı binalar, antrepolar ve bölgede bulunan eski yapılar kentsel dönüşüm kapsamında yıkılmıştı. Binaların yenileme çalışmalarında sona gelindi.


İç dizaynları tamamlanan yeni yapılar ve proje Nisan ayında tamamlanıyor.İstanbul’un en tarihi noktalarından biri olan Karaköy Rıhtımından başlayarak Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’ne kadar uzanıyor.


1.2 km boyunca uzanan sahil şeridi üzerinde planlanan liman aynı zamanda büyük bir kentsel dönüşüm projesidir.


Terminal Binası Suyun 16 metre Altında!


Galataport Terminal Binası, dünyada ilk defa uygulanan bir teknik ile su seviyesinin 16 metre altında ve 29 bin metrekare alana sahip!


Galataport projesinde, kentsel dönüşüm projesi kapsamında yeniden inşa edilen binalar neredeyse tamamlandı. Terminal binası eskisinin neredeyse 2 katı büyüklüğünde!


Yolcular gemiden indikten sonra terminal binasının zemin altında olan pasaport kontrol noktalarından geçecek.


Dünyanın En Büyük Gemilerine Hizmet Verilecek!

Galataport Limanı Terminal Binası, dünyanın en büyük gemilerine hizmet sağlayacak liman alanına sahip. Terminal binası, geniş pasaport terminali ve check-in alanlarının yanı sıra konforlu bekleme odalarına sahip.


Ayrıca dünyada ilk defa uygulanacak sistem ile dev kruvaziyer gemileri Galataport Limanı’na yapılacak gemi körük sistemi ile ulaşım sağlayacak.


Koronavirüs Koşulları Faaliyetleri Engellemedi!


Tüm dünyada etkisini sürdüren koronavirüs koşullarında Galataport projesi için rezervasyonlar hızla sürüyor. Pandemi şartlarında bile 350 bin yolcu taşıyacak olan 200 kruvaziyer gemisi, 2021 yılında limana demir atacak.


Dünyanın en büyük kıyı projesi Galataport tamamlandığında ise 6 binin üzerinde yolcu kapasitesine sahip olan kruvaziyer gemileri limanı kullanabilecek.


Dünyada uygulanan kısıtlamaların sona ermesinin ardından Galataport Limanı için rezervasyonların 5 kat artması bekleniyor. Ayrıca Galataport projesi ile 5 bin kişiye istihdam sağlanması planlanıyor.


BİZE YAZIN

MESSENGER

HEMEN ARA

WHATSAPP

İLETİŞİME
GEÇİN
PROJESKOP

Bilgi Formu