İstanbul Finans Merkezi Projesi 2021 yılında tamamlanıyor!

İstanbul Finans Merkezi Projesi için geri sayım başladı, 2021 yılında tamamlanacak olan proje ile Türkiye’de finansal liberalizasyon hedeflenmektedir. Küresel bir güç haline gelen Türkiye, birçok alanda gelişim sağlarken, finansal gücünü tek çatı altında toplayarak, yeni piyasalar ile yeni araçlar ve kurumların gelişmesi yolunda bir adım daha atmıştır.

Türkiye; teknolojik gelişmeler, sağlık ve bilişim alanında yapılan yeniliklerin yanı sıra gayrimenkul ticaretinde yükselen bir değer olması ile küresel bir güç haline gelmiştir. İstanbul Finans Merkezi Projesi, Türkiye’de gelişmekte olan bankacılık sektörünü, küresel çapta bir değer haline taşıyacaktır. Türkiye, 2021 yılında sona erecek olan İstanbul Finans Merkezi Projesi ile ticaret savaşlarının yaşandığı son günlerde, uluslararası alanda oyun kurucu statüsüne ulaşmayı hedeflemektedir.


İstanbul Finans Merkezi Proje Süreci


Anadolu Otoyolu'nun kuzeyinde yer alan konut alanı üzerinde planlanan finans merkezi projesi hakkında gelişmeler ile proje kapsamı ve süreç hakkında uluslararası finans kuruluşları ve kamuoyunun aklında sorular belirmektedir. İstanbul Finans Merkezi Strateji ve Eylem Planı kararı 2009 yılında yürürlüğe girmiştir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklama da İstanbul’un siluetini yansıtan bir projenin hayata geçtiği ve bu gelişmelerin geliştirilerek Türk ekonomisine olumlu yansıyacağı bilgisi verilmiştir. Proje alanının tam ortasında Merkez Bankası yer almaktadır. Yalnızca konvansiyonel bankacılık değil aynı zamanda dijital bankacılık özelinde de bir merkez olacağı vurgusu yapılmaktadır. Mimari açıdan Türkiye'nin siluetini yansıtırken, uluslararası sermaye akışına destek sağlayacak projenin 2021 yılında tamamlanması hedeflenmektedir.

Türkiye’de kentsel dönüşüm ile gayrimenkul sektörüne yapılan yatırımların sağlamış olduğu gelişimin yanı sıra İstanbul Finans Merkezi’nin sağlayacağı finansal liberalizasyon ve sermaye akışı ile ticari hacim genişlerken bankacılık sektörü gelişecek, istihdam ve yaşam koşulları pozitif yönde eğilim sağlayacaktır. Yeni piyasalar ile beraber yeni araçlar ve kurumlar gelişecektir.


İstanbul Finans Merkezi Proje Alanı ile Tanışın!


2021 yılında tamamlanacak olan İstanbul Finans Merkezi Projesi içerisinde yer alacak binalar ve inşa edilecek olan yapının detayları merak konusu olmaktadır.


• Istanbul Financial Center (IFM)

• Project Type: Mixed Use

• Land Area: 3.200.000 m²

• Location: Ümraniye, İstanbul, Turkey

• Investor: Republic of Turkey | Emlak GYO

• Associated Financial Institutions: Central Bank of Turkey, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Capital Markets, Board of Turkey, Banking Regulation and Supervision Agency


Yukarıda verilen ayrıntılar projeye ait güncel bilgilerdir. Proje 4 ana bölgeden oluşmaktadır. Birinci ana bölge denetim kuruluşları ve özel kurumlara ait binaları için tasarlanmıştır. İkinci ana bölgede ise banka ve finans merkezleri yer alacaktır. Üçüncü ana bölge ise kongre ve kültür merkezlerine ayrılmıştır. Dördüncü ana bölge ise destek ve hizmet veren yapılar için planlanmıştır. Bu birimler; polis karakolu, itfaiye binası, cami gibi kamuoyuna hizmet etmek için kurulmuş yapıları içermektedir.


İstanbul Finans Merkezi’ne Ulaşım


Projenin yer aldığı konum, TEM otoyoluna olan yakınlığı ile ekonomi ve ulaşımın merkezi olma özelliğine sahiptir. TEM otoyoluna 400 metre uzaklıkta bulunan finans merkezinin, ulaşım için kavşak noktası olması hedeflenmektedir. Projenin yer aldığı konumu inceleyecek olursak; Boğaziçi Köprüsü’ne 7,5 km, FSM Köprüsü’ne 10,5 km ve D100 kara yoluna 2,5 km olarak yapılandırılmıştır. Çevresine inşa edilen konut projeleri ile değerlenen bölge giderek önem kazanmaktadır.

2021 yılında tamamlanması hedeflenen, finans sektörünün kalbi sayılan İstanbul Finans Merkezi bankacılık sektörünün gelişerek istihdamı artırdığı bir bölge olacaktır. İstihdama bağlı olarak konut projelerine, altyapıya, sosyal ve kültürel alanlara da talep artacaktır. Bölgenin bu anlamda gelişmesine bağlı olarak tasarlanan 10. Kalkınma Planı temelinde yer alan dönüşüm kapsamında, İstanbul Finans Merkezi etrafına metro, kara yolu ile ulaşım ve hava limanı için yapılandırma planlanmıştır. Eylem planına göre otopark, kavşak çalışmaları ve yol çalışmaları gibi tüm ayrıntılar tasarlanmıştır.


Projenin Türk Ekonomisine Yansıması


Gelişmiş ülkelerde, ekonomilerini uluslararası sermaye akışına açma sürecine bağlı olarak önemli ölçüde deregülasyon uygulamalarını azalttığı gözlemlenmektedir. Denetim ve kısıtlamaların kaldırılması yoluna giden ülkeler, ekonomilerini uluslararası ölçekte geliştirmek amacı ile finansal liberalizasyon yoluna girmektedir. Finansal küreselleşmenin yolunu açan politikalar ile ülke ekonomileri gelişme sağlamaktadır. Uluslararası sermaye; makro ölçekli ekonomi politikalarına, bankacılık sistemine ve ekonomi alanındaki gelişmelere karşı negatif veya pozitif yönde etki göstermektedir. Türkiye finansal küreselleşme yoluna girmiş olup, izlemiş olduğu politikalar ve finans merkezi projesi kapsamında ülke ekonomisini uluslararası ekonomi standartlarına ulaştırmayı hedeflemektedir.

2008 finansal çöküşünün ardından bankacılık ve finans sektöründe yapılan gerçekçi değerlendirmelere bağlı olarak birçok gelişme yaşanmıştır. Ekonomistler, hayvan içgüdülerini insan doğasına endeksleyerek yeni ekonomi modelleri ve stratejiler yaratmıştır. Türkiye ise bu dönemde bankacılık ve finans sektörü açısından gelişme sağlamıştır. İstanbul Finans Merkezi Projesi ile 2021 yılı itibariyle küresel bir güç olmayı hedeflemektedir. Londra ve Amerika gibi küresel güçlerin seviyesine yükselmeyi amaçlamakta olup her geçen gün yükselen bir değer olma yoluna girmiştir.


Roya Nova Rezidans ile Finans Merkezinde Yaşayın!


İstanbul Finans Merkezi’ nin karşısında yer alan Roya Nova Rezidans ile şehrin merkezinde yaşamak hayatınızı avantaja çevirecektir. 2021 yılında tamamlanacak olan İstanbul Finans Merkezi Projesi ile gelişecek olan ulaşım ve altyapı faaliyetlerinin, çevrede var olan konut projelerine etkisi ayırt edici olacaktır. Roya Nova Konut Projesi; kentsel doku, yapıya ait olan tasarım ve çevresel faktörlerin birleşmesi ile üst düzey yaşam kalitesi standartları sunmayı hedeflemektedir.

Proje konumu itibari ile Türkiye'nin en değerli bölgesi olma özelliği taşımaktadır. Aynı zamanda projeye ait kule tasarımının, panaromik manzara ve şehrin ışıltısını eve taşıdığı gözlemlenmektedir. Ulaşım ve sosyal faaliyetler açısından büyük avantajlar sunan Roya Nova Rezidans ile yaşamınızı kalite standartlarının en üst seviyesine taşıyın ve İstanbul Finans Merkezi ile beraber 2021 yılında yaşam alanınızın değer artışını pencerenizden izleme imkanına sahip olmanın tadını çıkarın…