İngiltere, Brexit Ardından İlk Serbest Ticaret Anlaşması’nı Türkiye ile İmzalıyor!

İngiltere Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Brexit’in ardından AB ile varılan ticari anlaşmalar sonucunda ilk serbest ticaret anlaşmasının bugün (29.12.2020) Türkiye ile imzalanacağı duyuruldu. Serbest ticaret Anlaşması’na göre Birleşik Krallık ile Türkiye ilişkileri açısından yeni fırsatlarını doğacağı ve mevcut ticaret koşulları korunarak yakın ilişkilerin geliştireceği öngörülüyor.AB ile Gümrük Birliği ve Birleşik Krallık ile Gelişen İlişkiler!

 

Serbest Ticaret Anlaşması için son aşamaya gelindi! Türkiye ile Birleşik Krallık arasında yakın ilişkilerin gelişmesi için fırsatlarla dolu bir kapının aralandığına dair açıklamalar sürüyor.

Türkiye ve İngiltere arasında bugün imzalanacak serbest ticaret anlaşması, yeni yıl itibari ile geçerli olacak.


İngiltere Ticaret Bakanı Liz Truss: “Türkiye ile Mevcut Ticari İlişkilerin Korunması Amaçlanıyor!”


İngiltere Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Birleşik Krallık ve Türkiye arasında 20 Aralık 2020 Salı günü imzalanacak serbest ticaret anlaşması ile mevcut ticari koşulların korunmasının amaçlandığı belirtildi.

Fakat İngiltere Ticaret Bakanı Liz Truss tarafından yapılan açıklamalara göre iki ülke arasında mevcut ticaret koşullarının korunmasının yanı sıra özel anlaşmaların yolunun açıldığına vurgu yapıldı!


Gümrüksüz Ticaret Düzenlemeleri ile Ticari İlişkiler Desteklenecek!


Liz Truss tarafından yapılan açıklamada Türkiye ve Birleşik Krallık arasında bugün yapılacak olan gümrüksüz ticaret düzenlemelerini sağlayacak anlaşma ile ticari ilişkilerin desteklenmesi amaçlanıyor.

İngiltere’de otomotiv, imalat, çelik gibi yüzlerce endüstri alanında netlik sağlayacak adımların atılacağına da açıklamalarda vurgu yapıldı!


“Türkiye ile Birlikte Çalışmayı Sabırsızlıkla Bekliyoruz”


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamada Brexit Sürecinin yakından takip edildiği açıklandı. İngiltere ve Türkiye arasında taslak anlaşmanın hazır olduğuna dair açıklamalar yapıldı. Türkiye ve İngiltere’de imzalanacak anlaşmanın ardından yakın geleceğe de mercek tutuldu!

İngiltere ticaret Bakanı Truss tarafından yapılan açıklamada “ Türkiye ile birlikte yakın gelecekte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” şeklinde açıklamalar yapıldı!

İngiltere Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamalarda daha “ihtiraslı” anlaşmalara imza edilmesinin hedeflendiği ve geleceğe yönelik ikili anlaşmaların ön adımları olduğu belirtildi.


Brexit Öncesi Türkiye-İngiltere İlişkilerine Kısa Bir Bakış!


Brexit’in ardından İngiltere ile Türkiye arasında bugün yapılacak olan serbest ticaret anlaşması ile beraber ilişkilerin geliştirilmesine ve ekonomik ve ticari işbirliklerinin heyecan uyandırdığı açıklandı!

2016 yılından beri süren Brexit geçiş süreci boyunca İngiltere’nin yaşanan belirsizlikleri uzun süren müzakerelerin ardından “adil, dengeli ve doğru” olarak nitelendirilen bir sonuca ulaştırdı!

Türkiye ve Birleşik Krallık arasında ticaret hacmi, 2019’dan bugüne dek 25 milyar 250milyon dolar düzeyinde gerçekleşti!

Türkiye ve İngiltere arasında 2001’den beri dış ticaret fazlası verildiği ve iki ülke arasında ticari ilişkilerin özel bir örnek oluşturduğu dikkat çeken diğer bir ayrıntı!

Türkiye-İngiltere İş Konseyi Başkanı Okyay’ın yapmış olduğu geçmiş açıklamalar ise bugün için önem teşkil ediyor. İhracat Ana Planı’nda İngiltere’nin 17 hedef ülke arasında yer aldığı belirtildi. Ve ikili temaslar esnasında İngiliz yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda da Türkiye ile ticari ilişkilerin geliştirilmesinin hedeflendiği vurgulanmıştır.

Bugün imzalanacak serbest ticaret anlaşması ile Türkiye ve İngiltere arasında ilişkilerin güçlenmesi amaçlanıyor. İki ülke arasında ilişkilerin derinleşeceğine dair beklentilerin olduğu ve bu anlaşmanı ilk adım olacağı belirtilmiştir.


AB ve Türkiye arasında Gümrük Birliği Anlaşması Artık Engel Değil!


Türkiye ve AB arasında var olan Gümrük Birliği anlaşması, İngiltere ile yapılacak olan ticari anlaşmalar üzerinde engel teşkil etmekteydi.

Fakat Brexit ile beraber Türkiye ile İngiltere arasında yeni ticari anlaşmaların ve ilişkilerin de yolu açılmış oldu! Türkiye ise Brexit’ten memnun olan ülkeler arasında yerini aldı.


Boris Johnson: “Yasalar ve Kader Ele Alındı” 


Türkiye ve Birleşik Krallık arasında yapılacak olan anlaşmaların gündeme geldiği günlerde hedefler Boris Johnson’a çevrildi!

Boris Johnson tarafından yapılan açıklamalarda Avrupa için refah ve istihdam sağlanacağı açıklaması yapıldı. Sözlerinde “İngiltere'de yasaların ve kaderin ele alındığı” açıklamasına yer verildi!

AB ve Birleşik Krallık arasında yapılan anlaşmanın adil, dengeli ve doğru olarak nitelendirildiği belirtildi.

Gündemde büyük öneme sahip olan AB ve İngiltere arasında gerçekleştirilen anlaşmaya göre para, yasal sınırlar, ticaret ve balıkçılık suları gibi konularda anlaşmaya varıldı.

Birleşik Krallık ve AB arasında gerçekleştirilen anlaşmanın Birleşik Krallık’ın her köşesinde aileler ve işletmeler için büyük önem taşıdığı belirtilen diğer bir ayrıntı!


İngiltere İç Piyasaların Bütünlüğünü Korumaya Devam Ediyor!


İngiltere Brexit sonrası iç piyasaların bütünlüğünün korunduğuna dair açıklamalarda bulundu.

İngiltere AB’den çıkışa doğru giden geçiş sürecinde 1 Ocak 2020 yılına dek 62 ülke ile ticari anlaşmaya imza atıldığının altını çizdi!

Türkiye ve İngiltere arasında bugün (29.02.2020) tarihinde gerçekleşecek olan anlaşma ile beraber 5. Büyük ticaret anlaşmasına imza atılacağı da önemli bir ayrıntı olarak gündemde yer buldu.

İngiltere’nin geçiş süreci esnasında Japonya, Kanada, İsviçre ve Norveç ile imzalamış olduğu ticaret anlaşmalarının ardından en büyük hacme sahip 5. Ticaret anlaşması olması, geleceğe ışık tutan önemli bir nokta!