Hayatımızı Kolaylaştıran Akıllı Ev Sistemleri

Günümüzde cebimize kadar giren teknoloji yaşam alanlarımızı da sarıp sarmalıyor. Akıllı telefonlar, arabalar, saatler, evler... Peki nedir tüm bu "akıllı" dediğimiz teknolojiler? "Akıl yürütme, algılama, sonuç çıkartma ve değerlendirme gibi dışarıya yönelik iletişim yeteneğine sahip, akıllı bir etkileşim ağı bulunan ürünler" olarak tanımlanabilir. Bu tür akıllı teknolojiler hayatımızı birçok açıdan olumlu etkiler. Bu yazımızda akıllı teknolojilerin yaşam alanımızdaki rolüne değineceğiz.

Akıllı ev teknolojisini kısaca; yaşantımıza giren her teknolojik aletin ev yaşantısına uyarlanması olarak açıklayabiliriz. Bu sistemlerinin tarihi sanılanın aksine daha eski zamanlara dayanmaktadır. 60'lı yılların sonlarında ECHOIV adlı cihazla hayatımıza yeni bir terim olan "akıllı ev" girmiştir. Bu cihaz sayesinde alışveriş listeleri hazırlanıyor ve evin sıcaklığı detaylı olarak hesaplanabiliyordu. Bu süreçte 6 yıl içinde ECHOIV adlı cihaz geliştirildi ve bundan 2 yıl sonra da mutfak bilgisayarları artık insanların yaşantısına girmeye başladı. Bu sayede yemek tarifleri bu sistemde saklandı. Böylece akıllı ev sistemlerinin bugünkü temelleri atılmış oldu. Teknolojik gelişmeler her zaman insanların hayatını kolaylaştırmaya yönelik gelişmeler sergilemiştir.


Tercihlerin İhtiyaçlara Dönüşümü

Akıllı ev sistemleri günümüzde bir tercih olmaktan yavaşça uzaklaşmakta ve gereklilik haline gelmektedir. Yeni bir mülke yatırım yapmayı düşünen kişiler artık aradığı evlerde bu sistemlerin olup olmadığını önemsiyor. Günümüzde birçok kişi çalışıyor ve evinde geçirdiği zamanı kaliteli bir şekilde harcamak istiyor. Akıllı ev sistemleri sayesinde uzaktan evinizi kontrol edebilirsiniz. Eve gelmeden önce evinizi süpürebilir, silebilirsiniz veya sıcaklığa göre evinizi ısıtabilir ya da serinlemesini sağlayabilirsiniz. Bu akıllı sistemleri kullanabilmenin ana iki taşı mevcuttur. Birincisi "wifi" diğeri ise akıllı telefonlardır. Wifi aracılığı ile akıllı telefonlarınıza bağlanan cihazlarınızı uzaktan kontrol edebilir ve hayatınızı oldukça kolaylaştırabilirsiniz. Bu ve bunun gibi artıları sayesinde yeni mülk arayanların tercihi akıllı olanlarından!

Akıllı ev sistemlerinin çeşitli kolaylıkları vardır bunlar;

·         Rahatlık

·         Konfor

·         Güvenlik

·         Uzaktan Kontrol

·         Erişebilirlik

·         Tasarruf

Bu avantajlar satılık daire arayan yatırımcıları kendine çekmekte. Çünkü bir yaşam alanından bekleyeceğiniz tüm fırsatları sizlere sunabilmekte. Uzaktan kontrol imkanı sayesinde erişebilirlik ve güvenlik konularında her zaman rahat hissedeceksiniz. Evinizde siz yokken bile bu teknolojik imkanlar sayesinde evinizi yönetebilirsiniz. Akıllı ev sistemleri yalnızca yaşam alanınızda değil ofis hayatınızda da sizlere eşlik edecektir. Akıllı teknolojilerinin en sık kullanıldığı yerler;

·         Aydınlatma Kontrolü

·         Güvenlik Sistemleri

·         Isı ve Enerji Çözümleri

·         Kombi ve Klima Klima Kontrolü

·         Akıllı Prizler

Tüm bu hayatı kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin en önemli yansımalarından birisi de hiç şüphesiz yaşam alanlarımıza olanıdır. Yeniliklere ayak uydurarak gelişen yeni konut projeleri sayesinde ilerleyen zamanlarda tüm mülkler bu sistemlere ayak uyduracak. Bu sayede akıllı ev bir tercihten ihtiyaca evirilecek.

İstanbul ve diğer illerdeki akıllı ev sistemleriyle donatılan mülk projeleri ve diğer tüm projeler için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.


BİZE YAZIN

MESSENGER

HEMEN ARA

WHATSAPP

İLETİŞİME
GEÇİN
PROJESKOP

Bilgi Formu