Dış Politikadaki Tutum Türkiye Altın Rezervi için Neden Önemli?

Türkiye altın rezervi 2020 yılında yurt içi altın talebini karşılarken, TMSF tarafından yeni rezerv bulunduğu açıklaması yapıldı! Altının değeri ise kur artışına bağlı olarak rekor seviyelere yükselmeye devam ediyor...


Dış politikadaki tutumlara bağlı olarak ülkelerin alması gereken ekonomik önlemler dahilinde ekonomistler tarafından  altı çizilen altın rezervinin güçlü tutulması önemli bir husustur. Amerika tarafından ambargo uygulanmış bir ülke ile ticaret yaparken Amerikan dolarının kullanılamayacağı ve dış ticaret için altının önemli bir kaynak olduğu göz önünde bulundurulmalı ve ekonomik önlemlerin bu çizelgede kontrol edildiği bilinmelidir


Pandemi sürecine ve dış politikaya bağlı olarak gerçekleşen kur dalgalanmaları ile beraber altının değeri rekor seviyelere ulaşmıştır. Türkiye'de altın üretim hedefleri ise bu artış doğrultusunda ivme kazanmıştır. Altın Madencileri Derneği Başkanı Yücel tarafından yapılan açıklamada  altın üretiminin rekor seviyelerde artış göstereceği ve tamamının TCMB tarafından alınacağı belirtildi.


Türkiye’de Ağrı bölgesinde, TMSF (Tasarruf Mevduatı Fonu) tarafından yapılan açıklamada 2021 Mart-Nisan ayı gibi tesisin temelinin atılacağı ve istihdam yaratılacağı bildirildi. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada “Geçen yıl üretim miktarı 11 ton olarak gerçekleştirilmişti, bu yıl ise 15 ton üretim planlanıyor” şeklinde hedefler aktarıldı.


Türkiye’de yatırım yapmayı planlıyor ve altın gibi kıymetli madenleri güvenilir ve sağlam bir araç olarak değerlendiriyorsanız, bu alanda uzmanlığa sahip olmanız çok önemlidir. Türkiye’de yapılan sondaj çalışmaları ile kaynaklar geliştirilirken, sektörel gelişmelerin beraberinde yabancı yatırım faaliyetleri hız kazanmıştır.


Türkiye Altın Rezervi: 400-500 Kişilik İstihdam Planlanıyor!


Türkiye altın rezervi, hızla sürdürülen sondaj çalışmaları ve Türkiye’de üretim faaliyetleri ile ilgi odağı oluyor! Türkiye altın fiyatları, döviz kurları, SWAP anlaşmaları ve daha birçok gelişmenin haberleri gündemde büyük yer kaplıyor.


Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de doğalgazın bulunmasının ardından, Ağrı’da bulunan altın rezervi ve TCMB tarafından yapılan altın satışları uzun bir süre gündemden düşmeyecek açıklamalar ile haberler arasında yerini aldı!


Türkiye’de altına olan talep ve altın fiyatları dikkatleri, TMSF açıklamalarına çekti. TMSF tarafından yapılan yeni altın rezervi için 400-500 kişilik istihdam planlandığı belirtildi.


Eylül 2020’de 3milyar Dolar Altın Satışı!


Türkiye’de altın rezervi tarafından karşılanan 45,5 tonluk altın satışı tüm dünyada gözleri Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na çevirdi!


Yurtiçinde altına olan talebin bir kısmı ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez bankası rezervleri tarafından karşılandı. 2020 Eylül ayında gerçekleştirilen altın satışının yaklaşık olarak değeri ise 3 Milyar Dolar olarak belirlendi.


Türkiye’nin En Büyük Altın Madeni Nerede? Türkiye Altın Madeni Haritası


Türkiye’de işletilen ve faal olan altın madenleri, Ağrı’da bulunan altın rezervi ile 15 ton üretim hedefini getirmiştir. Türkiye’de 11 ton olan altın üretimi, 2021 Mart-Nisan aylarında 15 tonluk üretim hedefini sağlamıştır.


Türkiye altın rezervi 2020 verilerini inceleyerek Türkiye altın madeni haritası ve en büyük altın madeni nerede gibi bilgilere sahip olacaksınız. Türkiye altın fiyatları ve sektör hakkında detayları ve gelişmeleri yakından takip etmek için bugün gerçekleşen çalışmaları takip etmelisiniz!


Türkiye’de Ağrı bölgesinde yeni bulunan altın madeni ile sektörel gelişmelerde yaşanmıştır. Türkiye altın madeni haritasını inceleyin ve yatırımlarınıza yön verirken, gelişmeler doğrultusunda öngörülerinizi güçlendirin!


Avrupa’nın en büyük altın madeni olan Uşak, Türkiye’nin altın madeni haritasında bilmeniz gereken ilk şehirdir.


Uşak; Kışladağ Avrupa’nın en büyük altın madeni olarak biliniyor.
Artvin, Balıkesir, Çanakkale, Erzincan, Eskişehir, Fatsa, Gümüşhane, İzmir, Kayseri, Konya, Manisa, Niğde, Sivas faaliyetlerin sürdürüldüğü diğer altın madenleridir.


Artvin                       Hot
Çanakkale               Akbaba, Lapseki, Kirazlı
İzmir                         Seferihisar, Ovacık, Efemçukuru, Çukuralan
Eskişehir                  Sivrihisar, Kaymaz
Balıkesir                   Kubaşlar, Kızıltepe, İvrindi, Çoraklık
Fatsa                        Altıntepe
Manisa                     Sart
Gümüşhane             Mescitli, Mastra, Midi
Kayseri                     Himmetdede, Öksüt, Kaş
Erzincan                   Çöpler
Konya                        İnlice 
Sivas                         Bakırtepe
Niğde                        Bolkardağ


Faaliyetlerin Pasif Olduğu Madenler:
Ankara            Gicik
Hatay              Kisecikköy
Çanakkale      Küçükdere, Madendağ


Türkiye Altın Rezervi: Dünya Klasmanında ve Orta-Küçük Ölçekte Altın Madenleri


Türkiye altın rezervi, dünyada toplam rezervlerin %0.5’ini oluşturmaktadır. Türkiye’de altın madenleri: Faaliyetlerin sürdürüldüğü 14 şehir bulunuyor.


Avrupa’nın en büyük altın madeni olarak ise Uşak öne çıkıyor…

Türkiye’de bugün yalnızca bir yatağın işletilmesine rağmen fizibilite çalışmaları yapılan bölgelerde önemli rezervler bulunmaktadır. Sondaj çalışmalarının beraberinde Türkiye’de hızla büyük altın rezervinin çıkarılması bekleniyor!


TMSF(Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) başkanı Muhiddin Gülal’in yapmış olduğu açıklamalarda ciddi sondaj çalışmalarının sürdürüldüğü belirtildi. Türkiye'nin birçok bölgesinde çalışmalar hızla sürdürülüyor. Ağrı’da sondaj çalışmaları sonucunda bulunan Türkiye altın madeni rezervi ise altın üretiminin yanı sıra istihdamı güçlendirecek gelişmelere yön vermiştir.


Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada; 2021 Mart-Nisan ayı gibi 2020 Türkiye altın rezervi için yapılan ve yeni bulunan kaynakların üretime katkısı somut bir şekilde ilerleyecek açıklaması yapılıyor. Ayrıca istihdama katkısı ise yabancı yatırımların ve finansal gelişmelerin yaşanmasında öncü adımlar olacak nitelikte!


Fizibilite çalışmalarının ve kaynakların geliştirilmesine bağlı üretimin artırılmasının sonucunda ise 2020 Türkiye altın rezervi dünyanın ilgisini çeken gelişmelere tanıklık ediyor.


Türkiye’de Son 20 Yılda 156 Ton Altın İthal Edildi!Türkiye altın rezervi 2020 verileri incelendiğinde Ağustos ayı değerlerine göre rekor kırılmıştı!


Net Altın ithalatı 4 milyar 28 milyon dolar olarak belirlenmişti. 2020 yılı altın sektörüne olan talep ve arz dengesi sürdürülen sondaj çalışmaları ve üretim faaliyetleri ile hızla geliştirilmekte ve ülke ekonomisinde ilerleyen süreçlerde gelişmeler beklenmektedir.


Ayrıca Swap anlaşmaları, uluslararası ticaret anlaşmaları ve sürdürülen ekonomik faaliyetler doğru orantılı olarak sürdürülmektedir. Türkiye’de altın fiyatları hakkında son gelişmeleri takip etmek için bizi takip edin, en güncel analizler ve verileri kaçırmayın! Gelişmeleri takip ederek, Türkiye’de yatırımlarınızı yönlendirebilir, kazancınızı kontrolünüz altına alabilirsiniz.


Pandemi Sürecinde Altına Olan Talep Arttı!


Türkiye altın rezervi, yeni kaynakların bulunması ve madenciliğin geliştirilmesine bağlı olarak iktisadi faaliyetleri etkiliyor! Uzun vadede ise altın fiyatları ve altın sektörünün gelişmesine bağlı olarak Türk Lira’sında gelişecek etkilerin yanı sıra küresel ekonomi üzerinde büyük etkiler yaratması bekleniyor!


Türkiye’de altın sektörü ve fiyatları Eylül ayında yatay bir çizgide ilerlerken, yeni bulunan kaynaklar ve hızla geliştirilen üretim faaliyetleri akıllara pandemi sürecinin arz-talep dengesini nasıl etkilediği hakkında soruları getirdi.


Pandemi sürecinde altına olan arz ve TCMB tarafından altına olan talebin iç piyasalarda karşılanması ve hem ülke genelinde hem de dünya da gözleri Türkiye’ye çevirmiştir. Küresel sağlık krizi, Türkiye’de ve dünyada enflasyon değerlerinde etki yaratmış ve vatandaşların enflasyon değerlerine karşı tasarruflarını korumak adına altına yönelmesi ile sonuçlanmıştır.


2020 yılında Türkiye’de altına talep artmış hatta patlamıştır. Türkiye’de tüm bu gelişmeler yaşanırken yeraltı çalışmaları hızla sürdürülmüş ve çalışmaların meyveleri hızla toplanmaya başlamıştır. 2020’de sürdürülen olumlu sonuçların ise Türkiye altın rezervi ve üretim faaliyetleri için olumlu etkilerinin yanı sıra ülke ekonomisi ve hazineye olan katkısı önümüzdeki dönemde pozitif yönde ilerleyen bir eğri ile sonuçlanacak!BİZE YAZIN

HEMEN ARA

WHATSAPP

İLETİŞİME
GEÇİN
PROJESKOP

Bilgi Formu