2020 Yılında Kısa Bir Yolculuk!

2020 yılında herkes şunu söyledi: BİT ARTIK 2020!

Küresel sağlık krizi ile geçen yılı geride bıraktık. Fakat pandemi gölgesinde kalan önemli gelişmelerin birçoğu etkisini nesiller boyu sürdürecek!


2020 yılı bir insan olsaydı sevilmeyeceğine eminiz! Fakat unutmayın, bize farklı deneyimler ile beraber yeni alışkanlıklar kazandırdı. 


Yıl boyunca yaşanan önemli gelişmeleri görebilmek ve geleceğe dair öngörüleriniz ile güçlenmek için hadi büyük resme yakından bakın!


2020 yılında pandemi dışında neler olduğunu görmek için yaklaşın…


Doğru Yerdesiniz: Görünenin Ötesinde 2020!


Bir optimist olmaya ihtiyacınız yok! Eğer 2020 senesinin tamamına bakarsanız geleceğiniz için kararlar alırken daha sağlam adımlar atabilir, geçtiğimiz yıla bakış açınızı değiştirebilirsiniz.


Yaşanan pandemi krizi ile sahip olduğumuz “yeni normal” kavramı yalnızca 2021 için değil, gelecek nesiller için de etkili olacak yeni yaşam pratikleri sunuyor!


Yeni normal kavramı ile köklü değişimlere adapte olmak için yapmanız gereken tek şey ise yakınlaşmak. Büyük bir merceğe ihtiyacınız yok!


Algılarınızı açmanız ve gerçekten izlemeniz yeterli olacak...


Fırtınalar Eskileri Süpürür!


2020 yılında yaşanan felaketlerin yalnızca yaşamınız için kötü olaylardan ibaret olduğunu mu düşünüyorsunuz?


Geçtiğimiz yıl yaşanan krizler yalnızca alışık olmadığımız bazı kötü olaylardan ibaret. Öncelikle kabul edilmesi gereken ilk durum bu olabilir!


Meditasyon, terapiler, fiziksel aktiviteler, ruhunuza iyi gelecek spirituel eylemler yeterli olmayabilir. Tamamen zihninizde yeniliği kabullenin ve süpürün.


Sadece felaket değil, olan biten her yeni durum alışılmışın dışında olması sebebi ile alışana dek bizi şaşırtan olaylar zincirinden ibaret!


Sosyal Mesafeyi Koruyun!


Yeni normale alışamadınız mı? Sosyal mesafeyi korumak için yapmanız gereken tek şey olması gerektiği gibi mesafeyi korumak.


Maskenizi takın. Ve mesafeyi koruyun! Zaten yakın durmak o kadar da iyi bir fikir değil!


Artık Herkesin Maskesi Var!


2020 yılında yaşamımıza dair en büyük değişimlerden biri sosyal mesafe düzenine ait olan maske takma zorunluluğu! Maske takmak yalnızca koronavirüs için değil, aynı zamanda kötü kokulardan, hava kirliliğinden uzak durabilmek için önemli bir korunma seçeneği olabilir. 


Maske takmak, 2020 yılında neredeyse hayatta kalmak için yapılması gereken en önemli uygulama!


2020 senesinde sahip olduğumuz yeni alışkanlığa zorunluluk değil, yeni bir prensip gözüyle bakmaya ne dersiniz? Yalnızca COVID-19 için değil, yaşamınıza etki edebilecek muhtemel bakteriler, virüsler, hava kirliliği gibi birçok kötü faktörü yaşamınızdan silebilirsiniz. Birde iyi yanından bakın deriz...


Tıpkı uluslararası örgütlerin yaptığı gibi...


Birleşmiş Milletler: 2020 Uluslararası Bitki Sağlığı Yılı!


Küresel sağlık krizinin etkisi ile yeni normaller yılı olarak belirlenen 2020 yılı aslında "Uluslararası Bitki Sağlığı Yılı" olarak adlandırıldı.


Dünya Sağlık Örgütü İçin 2020:

2020 senesi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından "Hemşire ve Ebe Yılı" olarak belirlendi.


Bitti Artık 2020!


Tüm dünya da yıl boyunca ortak bir söylem dolanıyordu. 2020 YILININ BİTMESİ! VE BİTTİ...

2020 yılı için belki de "yeni normal" olarak belirlemeniz gereken tek bir kural var. Eğer geçmişe bağlı ve negatiflikleri peşinizden sürükleyerek yaşıyorsanız, geride bırakmanız!


Evet, 2020 Çokta Kötü Değilmiş! Neden mi?


2020 senesi hepimiz için felaketlerin ardı ardına yaşandığı kriz senesi olabilir. Fakat dünyada asırlardır var olan ve her geçen gün artan savaşlar, açlık, doğa felaketleri gibi birçok durum zaten alışkın olduğumuz ölüm getiren felaketler! Fakat duymaya alışık olmadığımız için tepkimiz sınırlı kalıyor olabilir mi?


Belki de zamanla pandemi krizine de alışır veya aşı ile hastalıktan korunabiliriz. Çözüm yolu bulunana dek uymamız gereken kurallara, dikkat etmemiz gereken normallere ayak uydurabiliriz.


Fakat yeni normale ayak uydurduktan sonra muhtemelen şunu söyleyeceğiz;


“ÇOKTA KÖTÜ DEĞİLMİŞ!”


2.298 Seyircili Benzersiz Dinleti!


22 Haziran’da tekrar açılan Liceu Grand Theatre-Barcelona, aylarca kapalı kalmasının ardından benzeri görülmemiş bir gösteriye ev sahipliği yaptı. Bu gösteride izleyici ise doğa oldu...


İnsan kalabalığını eğlendirmek yerine 2.292 bitki izleyici olarak seyirci koltuğunda yerini aldı. 2.292 Seyirci için Puccini’nin “Crisantemi” şarkısı seslendirildi. 2020 yılı için en dikkat çekici gösteri olmasının yanı sıra insanlık tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir gösteri olarak altın harflerle yazıldı.


2020: Zaman Tüneli 
5 Ocak 2020, 77. Si düzenlenen Altın Küre Ödülleri sahiplerini buldu.

9 Ocak 2020, yeni bir gezegen bulundu: TOI 1338-b

28 Ocak 2020, Trump ve İsrail başbakanı Netenyahu arasında gerçekleşen görüşmelerin ardından Trump Barış Planı açıklandı.

30 Ocak 2020, WHO, COVID-19 Pandemisi Açıklaması!

31 Ocak 2020, BREXIT olarak adlandırılan Birleşik Krallığın AB’den ayrılışı, önemli bir gün olarak tarihte yer buldu!

21 Şubat 2020, İran Genel Seçimleri gerçekleştirildi.

29 Şubat 2020, Slovakya Parlemento seçimleri gerçekleştirildi.

5 Mart 2020, Türkiye ve Rusya arasında İdlib görüşmesi yapıldı.

11 Mart 2020, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada tüm dünyayı etkisi altına alan sağlık krizi pandemi olarak tarihe geçti.

23 Nisan 2020, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Kuruluşu’nun 100. Yılı coşku ile karşılandı.

11 Ağustos 2020: İlk Koronavirüs Aşısı Tescillendi!

13 Ağustos 2020: İsrail- Arap Barış Anlaşması Yapıldı.

20 Ekim 2020: Pandemi krizinin etkileri şiddetle sürerken, 20 Ekim 2020’de Expo Fuarı Dubai’de Açıldı!

3 Kasım 2020: Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçimi!
SPUTNIK V Aşısı %92 Etkili!
COVID-19’a karşı %92 etkili olduğu kanıtlanan Sputnik V aşısı, gündemde önemli bir yere sahip oldu.

COVID-19 Aşıları: Pfizer ve BioNTech
Koronavirüs’e karşı hızla geliştirilen aşılar, 2020 Yılı sona ererken büyük ölçüde etki yarattı.


19 Yılda Bir Gerçekleşen Tam Güneş Tutulması Yaşandı!


2020 yılı sona ererken tam güneş tutulması yaşandı. Arjantin ve Şili’den tam güneş tutulması net bir şekilde görüldü. Tam güneş tutulması ile içsel olarak içinden çıkamadığınız sıkıntılarınızdan kurtulmuş olabilirsiniz. Belki de birazcık farkındalığa ihtiyacınız olabilir...


2020 Yılında Yaşanan Tam Güneş Tutulması aslında yalnızca farklı bir döngüye gireceğinize işaret değil, aynı zamanda farkındalığınız ölçüsünde kazanmanızı sağlayacak tarihsel bir olay!


Pandemi sebebiyle yaşanan krizleri geride bırakmak ve dileklerimizin kabul olması için belki de 19 yılda bir defa elimize geçen fırsatı değerlendirip, inanmalıyız. Yalnızca iyiliğe odaklanın. Eğer enerjinizi doğru yönlendirirseniz, tam güneş tutulması gelişiminiz için bir ön adım olabilir...


Unutmayın, elinizle iyilik yapmanız gerekiyor. 2020 yılında belki de enerjinizi yükseltmek ve yaşamınıza iyi olanı davet etmek için yapmanız gereken, eski ve kötü olanı geride bırakıp iyilik ve güzellik çağrısı yapmak!


2021 için güzellik ve iyilik çağrısı yapın!


Pandemi Sebebiyle Gözünüzden Kaçan Krizleri İnceleyin!


Pandemi sebebi ile tüm canlı yaşamını ilgilendiren bazı gelişmeler gözünüzden kaçmış olabilir!Üstelik gelecek nesillerin yaşamını tamamen etkileyecek olaylar için önlemler alınmazsa yalnızca insan yaşamı değil, tüm yaşamın sona ermesine sebep olacak nitelik taşıyorlar!


Yaşanan küresel felaketlere odaklanmak, gelecek krizleri önlemek adına en önemli husus!


Doğa felaketleri, sosyal krizler, etnik problemler, savaşlar gibi birçok durumun, pandemi krizi ile beraber eskisinden daha az görünür olduğunu unutmayın.


2020 yılında yaşanan krizleri gerçekten görelim, unutmayın tek bir taşın oynaması bile evrende çok büyük değişimler yaratıyor.


İnsanlığın dışında tüm canlılığı korumak için birkaç dakikanızı ayırın ve pandemi dışında yaşanan felaketleri bir an önce dikkate alın!


DOĞA MASKE TAKAMAZ!


2020 yılında yaşanan küresel sağlık krizinin yol açtığı tehlikeyi geride bırakmak için maske takıyor, sosyal mesafeyi dengede tutuyoruz. Fakat doğada gerçekleşen felaketler için her kişinin alması gereken önlemleri almıyoruz.


Asırlardır süren savaşlar, nükleer silahlanma, santraller gibi doğaya zarar veren her eylemin arkasında duran insanlık, sorumlu olduklarına sahip çıkmıyor. Zincirin halkası olarak 2021’de doğaya karşı sorumluluğumuzu görev bilincinin yanı sıra ilgi ve özenle gerçekleştirmeliyiz.


Çünkü doğa maske takamaz!


İklim Krizi!


Pandeminin yanı sıra tüm evreni ilgilendiren bir sorun çığ gibi büyüyor. 2020 yılında belki de pandeminin ötesinde daha büyük bir sorun ile yüzleştik. Fakat alınan önlemler geri planda kaldı.


Yangınlar, sera gazı salınımı ve buzulların erimesi, 2020 yılında en önemli gündem maddesi oldu.


Dünyanın en soğuk yeri olan Sibirya’da termometreler 38 dereceyi gösterdi!


Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamada, 2020 yılının sıcaklık ölçümünde tarihin en yüksek sıcaklığına ulaşıldığı belirtildi. Tarihin belki de en önemli olayı olarak bu felaketi gösterebiliriz.


2021 yılında unutmayın,

Aldığımız önlemler ile beraber doğa tedavi edilebilir!


Buzullar Eriyor!


Evet, iklim krizi tam anlamıyla gelecek nesiller ve hatta yakın gelecekte yaşanacak olası krizlerin habercisi niteliğinde!


Antartika’da "a68a" isimli buzulun erimesi ile tehlike çanları bir kez daha çaldı. Tüm canlı yaşamının korunması adına dikkate alınması gereken en önemli olaylardan belki de ikincisi olarak gördüğümüzü doğa felaketlerini 2021 yılında daha çok düşünmemiz gerekiyor.


100 Bin Yangın!


Muhtemelen yalnızca bir kişinin değil tüm insanlığın sebep olduğu doğa felaketlerinin en somut hallerinden biri yangınlar!


Ormanların yanması ile yaşamın devam etmesi için en önemli faktörlerden biri olan ağaçlarımız ölüyor! Amazon ormanlarında yaşanan 100 bin yangın belki de pandemi krizi gibi yaşamımız üzerinde uzun vadeli sorunların habercisi! Üstelik yalnızca Amazon ormanları değil, nüfusun dörtte üçünün yangın sebebiyle zarar gördüğü ve tüm canlılar için büyük yıkımlar için koşul hazırlayan Avustralya Yangınları, tam anlamıyla küresel felaketlerin apaçık göstergesi!


Düzinelerce insanın ölümüne yol açan yangın, 18 milyon hektar alanın yok olmasına ayrıca üç milyar koala ve birçok hayvanın ölümüne ve yaşam alanlarının yok olmasına sebep oldu!


Üstelik yangınlar için laboratuar ortamında geliştirilebilecek bir aşı yok!


 

IRKÇILIK!


Pandemi krizi sebebiyle yaşamınız için endişeleniyorsunuz değil mi? Savaşlar, yangınlar gibi birçok sebeple her gün yüzlerce canlı yaşamını yitiriyor. Üstelik herhangi bir hastalık söz konusu değil.


Ortadoğu’da etnik kimlik sorunlarından veya güç mücadelesinden doğan savaşların yanı sıra ormanlarda yaşayan tüm canlılar yaşamını birer birer sonlandırıyor. Ve üstelik bilerek ve isteyerek yaşanılan sorunlar için herkes gözlerini yumuyor. Kaçmak ve terk etmek dışında hiçbir önlem alınmıyor.


Gündemde yer alan Kraliyet ailesi haberlerinin yanı sıra dikkate alınması gereken önemli problemler var. Gözünüzden kaçırmamanız gereken sorunları hassasiyet göstermeden bile fark edebilirsiniz.


Irkçılık sorunu 2020 yılında da geçmiş dönemlerde olduğu gibi kendini gösterdi. Fakat yaşanan bu krizde tarihin tozlu sayfalarına kaldırılacak gibi gözüküyor. Pandemi krizi, insanlık için tarih boyunca yaşanmış en büyük felaketlerden biri olabilir. Fakat pandemi felaketinin ötesinde yaşanan savaşlar için çözüm çok basit, Savaşı Sona Erdirmek!


Azerbaycan ve Ermenistan Savaşı!


Pandemi sürecinde tarihe kaydedilen bir diğer insanlık felaketi ise Azerbaycan- Ermenistan savaşı!


Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan krizin sebebi ise herhangi bir virüs veya hastalığa sebep olan bakteri değil! Veya doğal afet olduğunu da iddia edemeyiz. Yaşanan krize insanlık tarihinde döngü halinde yaşanan sıradan bir olay gözüyle bakılabilir.


Fakat değil!


Üstelik insanların ölümünü engellemek için aşı arayışı sürerken birbirini güç veya kültürel, ekonomik sebeplerle öldüren insanların varlığı söz konusuyken...


İnsanlığın devamı ve canlılığın sürekliliği için dikkat edilmesi gereken önemli bir durum olarak gösterebileceğimiz savaşlar, insanların hatta tüm canlı yaşamının sürekliliği için belki de yeni yılda en hızlı alınacak önlem olacak!


Kasım Süleymani’nin Ölümü!


3 Ocak 2020’de açıklanan Kasım Süleymani’nin ölümü, yıl başlarken pandemi etkisi ile değil tam olarak insanlık savaşının hızla sürdüğünün apaçık bir göstergesi oldu. İnsanların yaşamı üstünde etkisi olan tek tehlike sağlık krizi değil, güç mücadelesinin savaşın bile ötesine geçerek cinayete dönüşmesi!


Beyrut Limanı Patlaması, Belarus’ta yaşanan siyasi sorunlar gibi birçok kritik olay yaşandı. Krizlerin , müzakereler ve anlaşmalar ile sonuçlandırılması, 2021 yılı için alınacak en büyük aksiyon planı olabilir üstelik herhangi bir klinik araştırma, laboratuar ortamı gerektirmiyor.


2020 Yılında Dünya Genelinde Ölümü ile Herkesi Yasa Boğan İki Ölüm Haberi Aldık…

Helikopter kazasında yaşamını kaybeden Kobe Bryant,

Arjantin’li efsane futbolcu Diego Armando Maradona’yı sevgiyle ve özlemle anıyoruz...


Gökyüzünden Haber Var!


NASA tarafından açıklama yapıldı. 2020 yılında önemli bir keşif daha yapıldı. Ay’ın güneşli yüzünde su varlığı bulunarak, doğrulandı! 2024 yılı için hedefler açıklandı.


Ay’a iki astronot gönderileceği ve bir astronotun kadın olacağı belirtildi. Biri kadın olan astronotlar , 2020 yılında verilen önemli bir haber olarak gündemde yer buldu.


Ayrıca gökyüzünden önemli bir haber daha geldi! Süper kütleli kara deliğin keşfedildiği açıklandı. Ayrıca Dünya’ya yalnızca 1000 ışık yılı uzakta bulunan kara deliğe ait 2 yıldızın tespit edildiği bilgisi verildi.


Şimdi Kraliyet ailesinden geri çekilme haberine gelebiliriz!


İngiltere prensi Harry ve eşi Meghan, 2020 yılında finansal bağımsızlık kapısını araladı. Kraliyet ailesinden geri çekilme kararları tüm dünyada 2020 yılı başlarken çarpıcı bir olay olarak ses getirdi!


• Göçmen krizi,
 Brexit,
 Trump’ın Suçlaması,
• Çekirge ve Böcek Akınları gerçekleşti ve birçok bölge tehdit altında kaldı.


2020 Yılı Ekonomik Gelişmeler

2020 yılında ekonomik gelişmeler ve ticari ilişkiler için en önemli hususlardan biri olan uluslararası büyüme raporları, tüm yıla ilişkin verileri sunan en doğru araç!


Türkiye’nin 2020 Yılı sona ererken dış borç stoku, %58’e geriledi.


2020 yılı enflasyon değerlerinin ise %7,5 seviyesinde gerileyeceği öngörülüyor.


Türk ekonomisi, 2020 yılında en hızlı büyüme rakamlarına sahip ülke olarak yıl kapanışını gerçekleştirdi. Türkiye’de gayrimenkul sektöründe yaşanan 2020 verilerini, Projeskop güncel haberler üzerinden periyodik olarak takip edebilirsiniz.