1915 Çanakkale Köprüsü | Rekor Kıran Mega Proje

Türkiye'nin mega projelerinden olan 1915 Çanakkale Köprüsü trafiğe açıldı. Büyük açılış Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde, 18 Mart’ta resmi törenle yapıldı. Tören, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla başladı.

Mega projenin inşasına 18 Mart 2017'de başlandı. Bu dev yapı için 5.000'in üzerinde çalışan istihdam edildi. 2023 metre açıklığı ile dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü bu özelliğiyle rekor kırdı.

Tasarım ve mimari yönden oldukça dikkat çeken köprünün 318 metre uzunluğundaki çelik kuleleri, Çanakkale Deniz Zaferi’nin kazanıldığı 18 Mart tarihini(3.18) simgelemektedir. Aynı zamanda kulelerin kırmızı beyaz rengi ise bayrağımızı temsil etmektedir.

1915 Çanakkale Köprüsü projesi, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Marmaray Raylı Tüneli, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden sonra Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan ülkenin dördüncü köprüsü ve beşinci geçişi olma özelliğini taşıyor.


1915 Çanakkale Köprüsü'nün Önemi

Köprü, Malkara- Çanakkale arasındaki mesafeyi 40 km kısaltmaktadır. Aynı zamanda feribotla yaklaşık 30 dakika süren Asya ile Avrupa arasındaki seyahat süresini 6 dk ya indirmekte. Çanakkale Köprüsü zaman kazandıran ve konforlu bir yolculuk sağlamayı hedefliyor.

Marmara Denizi Çevresinde Karayolu Zinciri

Çanakkale'nin dev köprü projesi Malkara-Çanakkale Otoyolu'na bağlanacak. Bağlantı sağlandığında 101 km'lik bu güzergahta büyük bir öneme sahip olacak. Ayrıca Gebze-İzmir karayolu bağlantı projesi tamamlandığında Marmara Denizi çevresinde dev bir otoyol zinciri tamamlanmış olacak.


BİZE YAZIN

MESSENGER

HEMEN ARA

WHATSAPP

İLETİŞİME
GEÇİN
PROJESKOP

Bilgi Formu